Gündem

Agos gazetesi: Yargıtay, "örgüt üyeliği"ni zamanaşımına soktu; böylece Samast ek bir ceza almadı

15 Kasım 2023 23:42

Hrant Dink'in, katledilene kadar Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos gazetesi, "Ogün Samast için Dink Ailesi avukatları örgüt üyeliği itirazında bulunmuştu. Mahkeme bu yönde hüküm verdi ancak Yargıtay, üyeliği 220. madde kapsamında görerek örgüt üyeliğini zamanaşımına soktu. Böylece Samast ek bir ceza almadı" dedi.

Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde düzenlediği silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast, şubat ayında nakledildiği Bolu F Tipi cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında akşam saatlerinde tahliye edildi.

Samast, şubat ayından bu yana cezasını çektiği Bolu F Tipi cezaevinden saat 19.50’de tahliye edildi.

Dink cinayetiyle ilgili dava 16 yıldır sürerken, Agos gazetesi Samast'ın tahliyesi ile ilgili yeni bir bilgi geçti.  Agos, Ogün Samast için Dink Ailesi avukatlarının "örgüt üyeliği" itirazında bulunduğunu, mahkemenin de bu yönde hüküm verdiğini ancak Yargıtay'ın ilgili suçu zamanaşıma soktuğunu yazarak, şöyle dedi:

"Ogün Samast, cinayeti işlediğinde yaşı 18’den küçük olduğu için 'tasarlayarak adam öldürmek' ve 'ruhsatsız silah bulundurmak' suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. İnfaz yasasına göre Samast bu cezanın 15 yıl 2 aylık bölümünü yatacaktı. Bu durumda Samast daha önce tahliye edilecekti. Ancak 2020 yılında cezaevinde gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle 4 yıl ek ceza almıştı. Samast böylece bu ek cezanın tamamını yatmadan tahliye oldu.

Öte yandan Samast için Yargıtay'da bekleyen bir dosya daha bulunuyordu. Ogün Samast örgüt üyeliğinden hüküm giymemişti. Dink ailesi avukatları karara bu yönden itiraz etmişlerdi. Sonrasında Mahkeme, Samast'a örgüt üyeliği cezası da verdi. Ancak Yargıtay Samast'ın örgüt üyeliğini 220. madde kapsamında değerlendirdi ve bunu da zaman aşımına soktu. Böylece Samast örgüt üyeliğinden ek bir ceza almadı. Dink Ailesi avukatları ise hükmün 'Silahlı terör örgütü üyeliği' ve 'Anayasa'yı zorla değiştirme' maddelerine göre verilmesini talep etmişti.

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI - Ogün Samast’ın yanıtlanmayan sorusu: "Vatan haini" diye adamı hedef gösteren ben miydim?

TIKLAYIN - Özgür Özel: Ogün Samast'la o fotoğrafı çektirenler ve azmettirenler, ömür boyu durması gereken o delikten çıkarmayı bildiler!

TIKLAYIN - Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliye edilmesine tepki yağdı | "Can Atalay, Gezi Parkı tutukluları, gazeteciler içeride; Samast dışarıda..."