Dünya

Adolf Hitler’in tablolarına alıcı çıkmadı

Hitler'in, gençliğinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da 2 bin civarında tablo yaptığı sanılıyor

11 Şubat 2019 16:32

Adolf Hitler’in 5 sulu boya tablosu, bir vazosu ve gamalı haç figürlü sandalyesine açık artırmada alıcı çıkmadı. Tabloların sahte olabileceği endişesiyle alıcı bulmadığı ileri sürüldü. 

Dün Hitler'in 5 tablosu, gamalı haç figürlü sandalyesi ve bir vazosu, Nürnberg kentindeki Weidler müzayede evi tarafından 19 bin Euro ile 45 bin Euro arasında değişen fiyatlardan açık artırmaya çıkarıldı.

 Ancak tabloların ve eşyaların hiç biri için alıcı çıkmadığı açıklandı. Weidler müzayede evi neden satış yapılamadığı ile ilgili bir açıklama yapmazken, söz konusu parçaların ‘ileri bir tarihte tekrar açık artırmaya çıkarabileceklerini' açıkladı.

Sputnik'te yer alan habere göre, tabloların satılamamasının bir sebebinin ise ‘sahte olabilecekleri endişesi' olduğu düşünülüyor.

Zira, savcılar, açık artırmadan 3 gün önce Hitler'in yaptığı söylenen 63 tabloya sahte olup olmadıklarını incelemek üzere el koymuştu.

​Başsavcı Antje Gabriels-Gorsolke, Nürnberg Savcılığı'nın, "sahte belgele şüphesi ve dolandırıcılık girişimleri şüphesi' üzerine ismi açıklanmayan kişiler hakkında soruşturma açıldığını söyledi. 

Hitler'in, gençliğinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da ressam olma hevesiyle 2 bin civarında tablo yaptığı sanılıyor.

Weidler müzayede evi, 2015 yılında Nazi Almanyası liderinin 10'dan fazla tablosunu yaklaşık 400 bin avroya satmıştı.