Gündem

Adnan Oktar: Çakı gibiyim, benimle uğraşanlar torunum yaşındalar ama dedem gibi görünüyorlar

10 Temmuz 2024 18:16

Adnan Oktar Suç örgütünün 20 sanıklı güncel yapılanma davasında Oktar ile kadın sanıkların duruşma salonundaki diyaloğu dikkat çekti. ‘Kedicik’ olarak nitelendirilen kadınlar Oktar’a övgüler dizdi. Duruşma, tanıkların dinlenmesi üzerine yarına ertelendi.
Tuğba Özer

Adnan Oktar silahlı suç örgütünün, "güncel yapılanması"na yönelik soruşturma kapsamında açılan davaya devam edildi. Van Cezaevi’nde tutulan Adnan Oktar ile 4 kadın tutuklu sanık duruşmaya ses ve görüntü bilişim sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Gerçek Gündem'den Tuğba Özer'in haberine göre duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Oktar ile tutuklu sanıklar arasındaki duruşma öncesi diyalog dikkat çekti. Oktar’ın oldukça neşeli olduğu görülürken davada tutuklu yargılanan kadın sanıklar Oktar’a övgüler dizdi.

Oktar ile kadın sanıklar arasındaki diyalog şöyle:

Oktar: Nasılsınız?

Sanıklar: Aşkım sen nasılsın?

Oktar: Çok iyiyim bir tanem.

Sanıklar: Maşallah. Canımın içi bir tanem çok güzel görünüyorsunuz.

Oktar: Efsane bir görüntü.

Sanık: Aşkım giderek gençleşiyorsun. Pırıl pırılsın.

Oktar: Maşallah!

Sanık: En son görüştüğümüzden beri görüntün, hissettiklerin her gece rüyamda.

Sanık: Geçen seferki ifaden manşet olmuş her yerde. Hayranlıkla seyrediyorum seni müthiş bir zevksiniz maşallah.

Oktar: Çakı gibiyim, 20 yaşında neysem şu anda da öyleyim. Benimle uğraşanlar torunum yaşındalar ama dedem gibi görünüyorlar.

Sanık avukatları hakkındaki soruşturma izni kabul edildi

Sanık avukatları, avukat kanununun değerlendirilerek kendileri hakkında bir soruşturma izni alınması için Adalet Bakanlığı’na başvurulmasını talep etti.

Talebi değerlendiren mahkeme başkanı, “Sanıklar ile ilgili görev sırasında işlendiği iddia edilen eylemler var ama bazı eylemler görev sırasında değil. Bu tartışmalı bir konu. Sonra istinaf sürecinde gönderilmedi olmasın diye usule uygun olması açısından Adalet Bakanlığı’na soruşturma izni başvurusunda bulunacağız” dedi.

Duruşma, tanıkların dinlenmesi üzerine yarına ertelendi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, 20 kişi şüpheli olarak yer alıyor.

Mahkeme kararlarıyla silahlı suç örgütünün yöneticisi olarak kabul edilen Adnan Oktar'ın bu nedenle cezaevinde bulunduğu ve bu süreçte örgütsel faaliyetlerine devam ettiği kaydedilen iddianamede, Oktar'ın özellikle avukatları ve diğer örgüt yöneticileri Meltem Arıkan Daban ve Ferhunde Eda Babuna vasıtasıyla örgütü diri tutmaya çalıştığı, talimatlarının cezaevi dışında yayılmasını sağladığı belirtiliyor.