Gündem

Adli Tıp'ta Hüseyin Üzmez istifası

Cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan yazar Üzmez davasında Adli Tıp raporu hazırlayacak uzman istifa etti.

17 Nisan 2009 03:00

B.Ç.’ye cinsel istismar yapmakla suçlanan yazar Hüseyin Üzmez davasında, Adli Tıp raporu verecek olan uzmanlardan Doç. Dr. Aysel Erdoğan görevinden istifa etti.

Hüseyin Üzmez'e yeni dava

Çocuk psikiyatristi Erdoğan, kuruma ağır suçlamalarda bulunarak B.Ç.’ye yine aynı raporun verileceğini öne sürdü. Yaptığı açıklamada "Bu koşullarda sağlıklı rapor çıkarmak zor" diyen Erdoğan bu göreve 4 ay önce bakan Şahin'in oluruyla atanmıştı. B.Ç. için hazırlanacak rapor bugün (16 Nisan 2009) verilecekti.

İşte "Adli Tıp Kurumu'nda çalışan birçok üye ve yönetici tarafından eleştirilere ve yıpratmalara maruz kalmaktayım" diyerek istifa eden Doç. Dr. Erdoğan’ın istifa dilekçesinden başlıklar:

‘Rapor değişmeyecek’

- Mağdurenin ruh sağlığının bozulmadığı yönünde rapor verilecek. Bu koşullarda sağlıklı rapor çıkarmak çok zor.

‘Sağlıklı karar verilemez’

- Adli Tıp Kurumu'nun sistemi içinde, bu iş yüküyle sağlıklı karar verilmesi imkansızdır.

‘İstifa zorunlu hale geldi’

- Adli Tıp Kurumu mevcut sisteminin değişmesi ve bu konuda yetkililerin dikkatini çekmek için istifa zorunlu hale gelmiştir.

Muayene için getirilmişti

Üzmez'in cinsel istismarına uğrayan B.Ç, Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’nda muayeneden geçirilmek üzere İstanbul'a getirilmişti.

Alınan bilgiye göre, Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, "sanık Hüseyin Üzmez tarafından kendisine karşı işlendiği iddia olunan fiilden dolayı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 103/6. maddesi açısından beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde" Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan hakkında rapor istediği 14 yaşındaki B.Ç, barındığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı yurttan alınarak önce Bursa Adliye Sarayı'na getirildi.

Mağdur çocuk, adliyedeki işlemlerin ardından sosyal hizmet uzmanları tarafından feribotla İstanbul'a, oradan da Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi.

B.Ç'nin, Adli Tıp kurumundaki görüşmeye tek başına alındığı öğrenildi.