Gündem

Adalet Nöbeti, Anadolu barolarına taşınıyor: İlk durak Bursa Adliyesi

Adalet Nöbeti, 15 Şubat Cuma günü Bursa’da yapılacak

11 Şubat 2019 16:14

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda 85 haftadır devam eden Adalet Nöbeti, 15 Şubat’ta Bursa’da yapılacak. Baroların çağrısıyla her ay başka bir ilde yapılacak Adalet Nöbetlerinin ilki Bursa Adliyesi’nde gerçekleşecek.

Bursa Barosu 15 Şubat Cuma günü yapılacak Adalet Nöbeti için bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Adaletsizlik, hukuksuzluk, haksız ve keyfi tutuklamalar sürdüğü sürece adalet arayışı da yakıcı bir toplumsal ihtiyaç ve talep olmaya devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Baro'nun Adalet Nöbeti öncesi yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Adalet nöbeti ateşi tüm ülkede yanmaya devam ediyor. Bu ay Bursa Barosu’ndayız.

İstanbul Çağlayan adliyesinde 85 hafta boyunca tutulan Adalet Nöbetinin meşalesini artık biz diğer barolar devralıyor ve tazeleyerek güçlendiriyoruz...

Adalet arayışımızı artık her ay başka bir baro başkanlığının çağrısı ile seslendirecek ve çağrıcı baronun ev sahipliğinde  Adalet Nöbetini tutmaya devam edeceğiz.

Çoban ateşi artık her ay başka bir ilimizde yanacak.

Anadolu barolarının çağrısıyla tutulacak ilk Adalet Nöbetine ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk ve onur duyuyoruz.

Adaletsizlik, hukuksuzluk, haksız ve keyfi tutuklamalar sürdüğü sürece adalet arayışı da yakıcı bir toplumsal ihtiyaç ve talep olmaya devam edecektir.

Bizler, her ay başka bir ilimizde tutacağımız Adalet Nöbeti ile adaletsizlik ve hukuksuzlukları kamuoyu önünde görünür kılmaktan; baskı ve tehdit altında görevlerini yapmaya çalışan ve keyfi bir şekilde tutuklanan meslektaşlarımızla dayanışmaktan; meslektaşlarımıza güç ve umut aşılamaktan vazgeçmeyeceğiz.

Anadolu barolarının öncülüğündeki ilk Adalet Nöbetimizi 15 Şubat 2019 Cuma günü saat 12.00’de Bursa Adliyesi önünde tutacak ve ardından basın açıklamamızı yapacağız.

Tüm meslektaşlarımızı adalet aramak, hukuku ve temel insan haklarını savunmak, keyfiliğe ve haksızlığa karşı sesimizi yükseltmek ve meslektaşlarımız arasındaki dayanışmayı güçlendirmek için Adalet Nöbetimize katılmaya davet ediyoruz.       

Bursa Barosu Başkanlığı"