Gündem

Adalet Bakanı Gül: Mazlum Kobani'nin ABD'ye girmesi hâlinde, tutuklanıp Türkiye'ye iade edilmesi gerekir

25 Ekim 2019 12:09

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Akçakale'de yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetini herkes gördü. 49 YPG’li Türk yargısının önüne çıkarılmıştır. DEAŞ’la ilgili de yargı süreci devam etmektedir. Türkiye'nin terör örgütü ile mücadelesini sorgulamasın. Mazlum Kobane hakkında kırmızı bültenle aranıyor. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD'ye iletişime geçilmiştir. ABD'ye girdiğinde Türkiye'ye iadesi gerekmektedir. ABD'ye girdiği an geçici tutuklaması için yazışma yapılacak” dedi.

Gül, bugün sabah saatlerinde Şanlıurfa’ya geldi. GAP Havalimanı'nda Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, AKP'li yöneticiler tarafından karşılandı. Bakan Gül, araç konvoyu eşliğinde Akçakale’ye hareket etti. Akçakale Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan Bakan Gül, TSK ve SMO askerleri tarafından Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan barış koridoru için başlatılan Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullandığını belirterek, "Barış Pınarı Harekatı, Kürtlere değil teröristle yapılıyor. Bin yıldır Türk- Kürt, etle tırnak gibi yaşıyor. Türkiye algı operasyonlarına karşı başarılı olmuştur" dedi.

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu ve tüm adımlarını hukuk içinde attığını belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Sınırımızın öte tarafından yapılan tüm saldırılar, Adana Mutabakatı çerçevesinde yapılan bir operasyondur" açıklamasında bulundu.

Akçakale’de vatandaşlarla sohbet etmek ve Barış Pınarı Harekatı’nda görev yapan kamu görevlilerinin fedakarlıklarına teşekkür eden Gül, ABD ve Rusya ile yapılan görüşmelerin ise diplomatik bir başarı olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Gül, ABD’ye davet edilen YPG'li terörist Mazlum Kobani hakkında Kırmızı Bülten çıkarıldığı söyledi. Gül, "Kırmızı Bülten çıkarıldı. Bu Kırmızı Bülten 196 ülkede geçerli. Dün tekrar ABD'ye bir kez daha iletildi. Bu teröristin ABD'ye girmesi halinde yakalanıp Türkiye'ye iadesi gerekmektedir. ABD de bu iade sözleşmesinin tarafı olduğu için ABD'nin terör elebaşı yöneticisini iade etmesi gerekmektedir. Geçici tutuklama için ayrıca yazışma yapılacak" diye konuştu.

"Gerçek yüzünü herkes gördü"

Barış Pınarı Harekatı'nın Türkiye'ye yönelik algı operasyonlarına karşı da yürütüldüğünü belirten Gül, "Terör örgütünün gerçek yüzünü herkes gördü. Türkiye DEAŞ'la kararlı mücadelesini sürdürecek. 32 YPG'li tutuklandı, diğerlerinin işlemi sürüyor" diye konuştu.

Bakan Gül'ün, Açakale'de temaslarının ardından sınır hattındaki bir diğer ilçe olan Ceylanpınar'a gideceği öğrenildi.

ETİKETLER

Adalet Bakanı