Gündem

Abdulkadir Selvi, Kılıçdaroğlu ile yaptığı telefon görüşmesini yazdı:  Başörtülülere saldırı karşısında tepkiliydi, toplumsal dayanışma çağrısı yaptı

18 Kasım 2019 08:45

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı telefon görüşmesini bugünkü köşesine taşıdı. Selvi, Başörtülülere yapılan saldırı karşısında rahatsızdı. Hatta tepkiliydi. CHP lideri çok net konuştu" dedi. 

TIKLAYIN - Karaköy'de bir kadını darp eden Semahat Y.,  tutuklandı


Selvi Kılıçdaroğlu'nun  "Bu saldırılar asla kabul edilemez. Başörtülü bir kadına, başörtülü bir kızımıza başörtüsü taktı diye yapılan saldırıyı kınıyorum, lanetliyorum. Ayrıca toplumun tüm kesimlerinin bu ve benzer saldırıları şiddetle kınaması, lanetlemesi lazım. Bu türden saldırıları yapanların provokatör olduğu kanısındayım. Toplumu germe, ayrıştırma, toplumu kutuplaştırma gibi bir görev üstlendiklerini düşünüyorum. Toplumun her kesiminin de siyasi görüşü, inancı, kimliği ne olursa olsun bu tür olaylara en sert tepkiyi vermesi gerekir. Öte yandan şunu da belirtmeliyim ki kadınlara yönelik her türlü saldırıya ve her türlü şiddete karşı, çocuklarımıza yönelik her türlü saldırıya ve şiddete karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeli, bu konuda toplumsal bir dayanışma göstermeliyiz” dediğini aktardı. 

Selvi, Kılıçdaroğlu darp edilen kadını arayacağını ifade etti.

Yazının devamı için tıklayın 

Ne olmuştu? 

İstanbul Karaköy'de genç kızı darp eden kadın savcılık sorgusunun ardından "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi savcılığın sevk yazısında, şüpheli Semahat Y.'nin yoldan geçtiği esnada hiç tanımadığı 19 yaşındaki kişiye hakaret ettiği, kin ve nefret dolu söylemlerde bulunduğu ve tehdit ettiği aktarıldı. Semahat Y.'nin şikayetçinin başörtüsünü zorla çıkarmaya yeltendiğinin anlatıldığı sevk yazıda, bu amaçla vücut dokunulmazlığının ihlal edildiğinin hem beyan hem de kamera kayıtlarında belirlendiği kaydedildi.