Dünya

ABD'den Kuzey Kore'nin balistik füze denemesi ile ilgili sert açıklama

"ABD'nin ulusal güvenliğine açık bir tehdit"

14 Şubat 2017 01:59

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kuzey Kore'nin hafta sonu denediği balistik füzenin bugüne kadar Pyongyang'ın "en uzun menzile ulaşan füzesi" olduğunu söyledi. Füze denemesini kınayan Albay Davis, "tehditleri caydırmaya yönelik tüm tedbirleri alacağız." ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump da Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile düzenlediği ortak basın toplantısında Kuzey Kore’ye 'sert bir şekilde ilgileneceğini' söyledi.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pentagon Sözcüsü Deniz Albay Jeff Davis, söz konusu denemeyi "ABD'nin ulusal güvenliğine açık bir tehdit" olarak nitelerken, "Füze, Kuzey Amerika veya bölgedeki müttefiklerimizi doğrudan tehdit edecek bir yere düşmedi." dedi.

"KN-11 Nod" adı verilen füzenin 14 dakika boyunca uçup 500 kilometre mesafe katettikten sonra Japon Denizi'nde uluslararası sulara düştüğünü hatırlatan Davis, "Diğer denemelerle tek tek karşılaştıramam, ancak tespit ettiğimize göre bu fırlatma bugüne kadarki en uzun menzili yakaladığını söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

Füzenin orta menzilli olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Jeff Davis, hafta sonu fırlatılan füzenin denizaltı araçlarından fırlatılanların karadaki versiyonlarından biri olduğunu düşündüklerini de dile getirdi.

Füze denemesini kınayan Albay Davis, "Kuzey Kore'nin balistik füze saldırısına karşı savunma kapasitesine sahibiz ve bize, müttefiklerimizin topraklarına ve vatandaşlarına yönelik tehditleri caydırmaya yönelik tüm tedbirleri alacağız." ifadelerini kullandı.

 

Trump'tan çok sert ifadeler

 

ABD Başkanı Donald Trump da Kuzey Kore'nin füze denemesiyle ilgili sert açıklamalarda bulundu. Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Kuzey Kore'nin büyük bir problem olduğu ortada ve bu sorunla sert bir şekilde ilgileneceğiz" ifadelerini kullandı.