Dünya

ABD'den İsrail'e sığınak delen bomba

ABD, İsrail'e yeraltı sığınaklarını imha edebilen bombalar satacak. GBU-39, 1,8 metre kalınlığındaki betonu delebiliyor

16 Eylül 2008 03:00

ABD ve İsrail'in İran'a yönelik bir öperasyon düzenleyebileceği yönündeki iddialar son dönemde yine artarken, ABD'nin İsrail'e yeraltı sığınaklarını imha edebilen GBU-39 bombası satağı bildirildi. Bomba, 1,8 metre kalınlığındaki betonu delebiliyor.

>> Haberin videosu için tıklayın


ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Dairesi'nin (DSCA) internet sitesindeki habere göre, Savunma Bakanlığı (Pentagon), İsrail'e 77 milyon dolara bin adet GBU-39 "sığınak delen" adlı lazer güdümlü bomba ve bazı askeri malzemeler satmak istediğini Kongre'ye bildirdi, ancak tarih vermedi.

>> ABD bu yıl silahtan 32 milyar dolar kazandı

>> İran'ın vurulacağı tarih

>> İran'a saldırı dünya savaşı başlatır

İsrail'de yayımlanan 'Jerusalem Post' gazetesine göre, GBU-39'lar İran'ın nükleer tesislerine düzenlenebilecek muhtemel taarruzda kullanılabilecek, zira bazı tesisler, betonarme yapılarla korunuyor.

Düşük maliyet, yüksek isabet

GBU-39 bombası; düşük maliyetli ve fakat yüksek isabet gücüne sahip, hedef civarına az zarar veren bomba olarak tanımlanıyor.

113 kiloluk bomba, 900 kiloluk bombaların tahrip gücüne sahip. Bombada sadece 22,7 kilo patlayıcı bulunuyor. Bombanın boyu 1,76 metre. Bu da, uçaklara daha fazla bomba yüklenmesi anlamına geliyor.

ETİKETLER

haber