Dünya

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı: Erdoğan oyun oynamayı bırakıp bir seçim yapmalı; Rusya mı yoksa Batı mı?

03 Temmuz 2019 15:56

T24 Dış haberler

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot L. Engel, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan oyun oynamayı bırakmalı ve Rusya ile Batı arasında bir seçim yapmalı" açıklamasında bulundu.

Engel, ABD Başkanı Donald Trump'ın Japonya'da gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi'nde yaptığı temaslardan sonra bir açıklama yayınladı. Yazılı olarak yapılan açıklamada, "Türkiye aynı zamanda ileri bir Rusya hava savunma sistemi ve hassas ABD ile NATO teknolojisi kullanamaz, nokta. Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı sonuçların olacağını bilmeli" ifadeleri yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve hükümetin geri kalanının duruşunun "net" olduğunu belirten Engel, "Türkiye S-400 alacaksa F-35 programından çıkarılmalı ve yaptırım uygulanmalı" görüşünü vurguladı. 

Engel açıklamada ayrıca, "Erdoğan'ı kimse Putin'e yaklaşmaya zorlamadı. ABD her zaman Türkiye ile birlikte çalışmaya açıktı ve kıyas kabul eden hava savunma sistemleri teklif etti" yazdı. Trump, G20 zirvesi sonrasında yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin defalarca Patriot hava savunmaları almak için girişimde bulunduğunu ancak Obama hükümetinin bunu kabul etmediğini söylemişti.

Erdoğan'ı bir "otokrat" olarak nitelendiren Engel, "Başkan Trump güçlü insanlar karşısıda her zaman olduğu gibi bir otoriter liderin demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü ve basın özgürlüğünü baltalama girişimlerini dile getirmedi.Başkan kendi ülkesinin tarafında olmalıdır, güvenliğimizi tehlikeye atan demokrasi düşmanlarının yanında değil" ifadelerini kullandı.