Dünya

ABD Savunma Bakanı, 'Venezuela ile savaş planlarını olup olmadığı' sorusunu yanıtladı

"İran'ın canice davranışı devam ettikçe bu yönetim ve tüm müttefiklerimiz kesinlikle aynı noktada olacaktır"

27 Eylül 2018 03:53

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Venezuela ile ilgili savaş planları olup olmadığı sorusuna "Aslında bir planımız var. Oraya bir hastane gemisi gönderiyoruz" dedi. Mattis, "(İran) Yemen'den, Lübnan'a, Esad'ı iktidarda tutmaya kadar olan her şeye onlar sebep verdiler. O savaşın sürmesinin sorumluları doğrudan onlardır. Dolayısıyla bu canice davranış devam ettikçe bu yönetim ve tüm müttefiklerimiz kesinlikle aynı noktada olacaktır" ifadesini kullandı

Romanya Savunma Bakanı Mihai-Viorel Fifor ile bir araya gelen ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ayaküstü gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Venezuela için herhangi bir savaş planı hazırlama talimatı alıp almadığı sorulan Mattis, "Aslında bir planımız var. Oraya bir hastane gemisi gönderiyoruz." açıklamasında bulundu.

Mattis'in bu sözleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın sabahki ifadelerinin altını boşalttığı yorumlarına neden oldu.

Trump, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı bir açıklamada Venezuela ile ilgili tüm seçeneklerin masada olduğunu söylemişti.

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un " İran'a bir cehennemi yaşatacağız." ifadesi hatırlatılarak Washington'un halen aynı noktada olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Mattis, "Bu yönetim, Orta Doğu'da İran'ın kötülüklerinden dolayı bedel ödemiş tüm ülkelerle aynı noktadadır." yanıtını verdi.

Mattis şöyle devam etti:

"Yemen'den, Lübnan'a, Esad'ı iktidarda tutmaya kadar olan her şeye onlar sebep verdiler. O savaşın sürmesinin sorumluları doğrudan onlardır. Dolayısıyla bu canice davranış devam ettikçe bu yönetim ve tüm müttefiklerimiz kesinlikle aynı noktada olacaktır."