Gündem

Millî Savunma Bakanlığı: Ortak devriye önümüzdeki günlerde devam edecek

ABD ve Türk askerleri Fırat'ın doğusunda karada ilk ortak devriyeyi gerçekleştirdi.

08 Eylül 2019 09:13

Fırat'ın doğusunda güvenli bölge kapsamında Türk ve ABD askeri ilk ortak devriyesi gerçekleşti. Basın açıklaması yapan Millî Savunma Bakanlığı ortak devriyelerin devam edeceğini belirtti. 

İlk müşterek kara devriyesi kapsamında 6 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu sınırı geçerek ABD askeri konvoyuyla buluştu. Devriyeyi gerçekleştiren askeri konvoy Akçakale ilçesinden sınır hattına hareket etti.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA iştirakiyle ilk kara devriyesine başladı" ifadeleri kullanıldı. 

"Planlandığı şekilde icra edildi" 

TSK ile ABD unsurlarının sınırdan Telabyad kırsalında güneye doğru hareket etmesini içeren devriye tamamlandı. Devriyenin tamamlandığını duyuran Millî Savunma Bakanlığı Twitter üzerinden bir mesaj yayımladı.

MSB'nın ortak devriyeye ilişkin hazırladığı basın açıklaması şöyle: 

"5-7 Ağustos tarihlerinde ABD heyetiyle varılan mutabakat çerçevesinde Güvenli Bölge’nin tesisine, belirlenen takvim çerçevesinde planlandığı gibi devam edilmektedir. 

Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisine yönelik olarak Birleşik Müşterek Harekat Merkezi Şanlıurfa Akçakale’de 12 Ağustos 2019 tarihinde faaliyete geçmiş, 14 Ağustos 2019’da İHA keşif uçuşları başlamıştır. 21 Ağustos tarihinden itibaren Güvenli Bölge Birinci Aşama faaliyetlerine geçilerek  24 ve 29 Ağustos ile 5 Eylül tarihlerinde müşterek hava keşif faaliyeti icra edilmiştir. Planlanan takvime uygun olarak, TSK ve ABD personeli, kara araçları, helikopter ve İHA’ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine bugün saat 09:17’de Akçakale’nin güneyinde, Suriye tarafında başlanmış ve planlandığı gibi faaliyet 12:51’de sona ermiştir.

Güvenli Bölge’nin tesisine yönelik faaliyetlerin dikkat ve hassasiyetle denetlenmesi, arazideki uygulamaların yerinde görülmesi ve takvime uygun ilerlenmesi maksadıyla havadan ve karadan ortak devriyelere önümüzdeki günlerde devam edilecektir.

Suriye’nin kuzeyi Fırat’ın doğusunda teröristlere ait barınak, sığınak ve tahkimatın imha edilmesi, ellerindeki ağır silahların toplanması, teröristlerin bölgeden çekilmesi ve sonrasında Suriyeli kardeşlerimizin evlerine dönmesi için gerekli koşulların oluşturulmasını sağlamak  maksadıyla ortak faaliyetler planlandığı şekilde gecikmeye meydan vermeden sürmektedir."