Gündem

ABD heyeti ile güvenli bölge görüşmeleri yeniden başladı

İlk görüşme 23 Temmuz'da Ankara'da yapılmıştı

05 Ağustos 2019 10:12

Milli Savunma Bakanlığı, ABD heyeti ile Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölgenin tesisi için görüşmelerin yeniden başladığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Suriye'nin kuzeyinde koordineli şekilde tesisi planlanan Güvenli Bölge'ye yönelik ABD askeri yetkilileri ile görüşmeler saat 10.00'da başladı." ifadeleri yer aldı. 

ABD heyeti ile görüşme sürerken Washington Post gazetesi, bu görüşmeyi ABD'nin Türkiye'nin Suriye'ye harekatını durdurmak için 'son bir hamle' olarak tanımladı. "Binlerce Türk askerinin sınırda bekletildiği" ayrıntısına yer verilen haberde, yüksek rütbeli bir Savunma Bakanlığı delegesinin, Ankara'ya son teklifi sunacağı belirtildi. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy geçen hafta yaptığı açıklamada "ABD ile ortak bir noktada buluşulamaması halinde güvenli bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız" demişti. 

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, 22 Temmuz'da 'güvenli bölge' oluşturulması konusunda görüşmeler yürütmek amacıyla Türkiye'ye gelmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'nin getirdiği yeni öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Bunu açıkça söylememiz lazım. Burada adeta Menbiç gibi bir oyalama sürecine gitmek istedikleri izlenimini ediniyoruz" tepkisini göstermişti.