Dünya

ABD'de protestolar sürerken bir üniversite Ivanka Trump'ın yapacağı mezuniyet konuşmasını iptal etti

07 Haziran 2020 09:22

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın Kansas'ta bir üniversite mezuniyetinde yapacağı konuşma, ABD Başkanı'nın George Floyd protestolarına yönelik tutumuna tepki olarak iptal edildi. 

Guardian'ın aktardığı habere göre, Ivanka Trump'ın Wichita Eyalet Üniversitesi ve WSU Tech'te yapacağı uzaktan mezuniyet konuşması iptal edildi. Üniversite, mezuniyet konuşmasının öğrencilere odaklanacağını, bir hemşirelik mezununun kapanış konuşmasını gerçekleştireceğini açıkladı. 

Ivanka Trump'ın konuşma yapacağının duyulmasından sonra üniversiteden bir profesör yönetime mektup yazarak konuşmanın iptal edilmesini istedi. Sosyal medyada paylaşılan mektup öğrenciler ve mezunlar tarafından 488 imza topladı. 

Üniversitenin iptal kararına tepki veren Ivanka Trump, Twitter'dan bir mesaj paylaşarak "Ulusumuzun kampüsleri ifade özgürlüğünün kalesi olmalıdır. İptal kültürü ve görüş ayrımcılığı akademiye ters düşer. Şu an birbirimizi dinlemek her zamankinden daha önemli" yazdı. 

Yapacağı konuşmadan bir kesiti Twitter'dan video olarak paylaşan Ivanka Trump, konuşmasında ABD'de yaklaşık iki haftadır ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı protestolara neden olan George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinden bahsetmedi. Koronavirüs salgını ve ekonomideki sıkıntılara değinen Trump "Kendi hayatımda en büyük kişisel gelişimimi sıkıntı ve belirsizlik dönemlerinde yaşadım" ifadelerini kullandı.