Gündem

Trump'tan Erdoğan'a Suriyeli sığınmacı desteği: Bırakılırlarsa Avrupa'ya geçecekler, umuyorum ki...

13 Kasım 2019 22:48

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Bizim şimdiye kadar yaptığımız yatırım 40 milyar dolar. Avrupa'dan gelen ise maalesef 3 milyar Eurodur" sözlerine destek vererek, "Bu insanlar bırakılırsa Avrupa'ya geçecekler, o yüzden umuyorum ki Avrupa yardımda bulunacak" dedi.

Trump ve Erdoğan, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te bazı ABD'li senatörlerin sorularını yanıtlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li bir senatörün Suriye'deki Kürtlerle ilgili sorusuna, " O bölgelere yaptığım yatırımları ancak yerinde görebilirseniz anlayabilirsiniz ve Sayın Obama döneminde Kobane'den ülkeme iltica eden Kürtlerin sayısı 350-360 bin düzeyinde. Bunları kimse kabul etmezken biz kabul ettik ve onların sağlık hizmetleri, eğitimi, hepsi bizde. Kimsenin bunlara ekonomik desteği yok. Ama herhalde sizin Kürt dedikleriniz YPG, PYD. Bunlar terör örgütü. Sizlere bazı belgeleri özellikle vermek istiyorum. Apo denen bölücü terör örgütü başının bu Ferhat Abdi manevi evladıdır. Bunu bilmekte fayda var. Sayın Obama döneminde de bunu ifade etmiştim, güvenli bölgeyi inşa etmemiz lazım. Uluslararası bir donörler toplantısıyla 444 km uzunluk, 32 kilometre derinliğindeki bölgeyi güvenli bölge olarak ifade edebiliriz.Biz planları yaptık, projeleri hazırladık. Adımı atarsak 6 ay ile 2 yıl arasında burada konutlarıyla, her şeyiyle 1 milyon sığınmacıyı yerleştirebiliriz. 1 milyonu da Rakka, Deyrzor bölgesine yerleştirebiliriz." cevabını verdi.

Erdoğan Türkiye'deki sığınmacılarla ilgili olarak, "Bizde olan 4 milyon mültecinin 3.6 milyonu Arap ve 350 bini Kürt." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin sığınmacılarla ilgili "40 milyar dolar yatırım yaptığını ancak Avrupa Birliği'nden sadece 3 milyar Euro alındığını" söyledi.

ABD Başkanı Trump, "Şu anda Türkiye'de 4 milyon mülteci duruyor ve Türkiye bunun yükünü yüklendi, Avrupa da buna yardımcı olmalı. Çünkü bu insanlar bırakılırsa Avrupa'ya geçecekler, o yüzden umuyorum ki Avrupa yardımda bulunacak" ifadelerini kullanarak Erdoğan'a destek verdi.