Dünya

AB, üye ülkelere Rus gaz ithalatını engelleme yetkisi vermeye hazırlanıyor

Bu öneri, AB enerji şirketlerinin Rus gaz sağlayıcılarıyla yaptıkları sözleşmelerden yüksek tazminat ödemek zorunda kalmadan çıkabilmeleri için bir temel oluşturabilir

08 Aralık 2023 12:22

T24 Dış Haberler

AB, Rusya'nın Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinden yaklaşık iki yıl sonra üye ülkelere Rusya ve Belarus'tan gaz ithalatını durdurma yetkisi vermeye hazırlanıyor.

Brüksel tarafından önerilen ve Financial Times tarafından görülen taslak yasal metne göre; herhangi bir üye ülke Rusya ve Belarus'tan şirketlerin kendi gaz boru hatlarında ve sıvılaştırılmış doğal gaz terminallerinde kapasite satın almasını yasaklayabilecek.

"Güvenlik çıkarlarını korumak için gerekli olduğu hallerde"

Taslak mevzuata göre AB üye devletleri, "temel güvenlik çıkarlarını korumak için gerekli olduğu hallerde" Rusya ve Belarus'tan gelen gaz operatörlerinin altyapıya erişimini kısmen ya da gerekçelendirildiği hallerde tamamen sınırlandırabilecek. 

Üye devletler ve Avrupa Parlamentosu'ndan müzakerecilerin taslak metni Cuma günü onaylaması bekleniyor. Metnin son halinin parlamento ve üye devletler tarafından resmi olarak onaylanması gerekiyor.

Üst düzey bir AB yetkilisine göre bu öneri, AB enerji şirketlerinin Rus gaz sağlayıcılarıyla yaptıkları sözleşmelerden yüksek tazminat ödemek zorunda kalmadan çıkabilmeleri için bir temel oluşturabilir.

Bazı üye devletler hala büyük ölçüde Rus kaynaklarına güveniyor

Eurostat'a göre 2023'ün üçüncü çeyreğinde Rusya, AB'nin toplam gaz ithalatının yaklaşık yüzde 12'sini karşıladı.

27 üyeli blok, Şubat 2022'deki işgalin ardından Rus enerjisine olan bağımlılığını kademeli olarak azaltmış olsa da LNG sevkiyatları da dahil olmak üzere gaz tedarikinin yaklaşık onda birini hala bu ülkeden alıyor. Avusturya ve Macaristan'ın da aralarında bulunduğu bazı üye devletler hala büyük ölçüde Rus kaynaklarına güveniyor.

Avrupa Komisyonu üye ülkeleri kalan gaz ithalatını kesmeye zorlamak istiyor. Aralarında Polonya ve Baltık ülkelerinin de bulunduğu bazı üye devletler Moskova'ya karşı daha sert önlemler alınmasını talep ediyor.