Dünya

5 yaşındaki kızına tecavüz edip, öldüren Suudi vaiz para cezası aldı

Kızına tecavüz edip öldüren din adamı Feyhan Hamdi 50 bin dolar para cezası aldı

03 Şubat 2013 22:51

5 yaşındaki kızına tecavüz edip döverek öldüren Suudi din adamı Feyhan Hamdi, 50 bin dolar para cezası aldı.
Hürriyet Planet'in haberine göre, Beş yaşındaki kızına tecavüz edip öldüresiye dövmekle suçlanan Suudi din adamı birkaç ay hapse ve 50.000 dolar “kan parası” ödemeye mahkum edildi. Cezanın azlığı tepkilere yol açtı.

Feyhan Hamdi isimli din adamının cezasının ölen çocuk kız olduğu için yarıya indirildiği de belirtildi. İslamcı Suudi televizyonlarının tanınmış isimlerinden olan Hamdi, kızı Lama’yı kablolar ve bastonla dövdüğünü itiraf etmişti.

Hamdi’nin kızının bakire olmadığından şüphelendiği ve çocuğu zorla muayene ettirdiği de ortaya çıktı.
Minik kız, Aralık 2011’de kafatası, kaburga kemikleri ve bir kolu kırılmış, vücudunun çeşitli yerleri yara ve yanıklarla kaplı halde hastaneye getirilmişti. Hastane görevlisi kızın bel kemiğinin kırıldığını ve “her şekilde” tecavüze uğradığını söylemişti.

 

'Cinsel taciz arttı kız bebeklere de çarşaf giydirilmeli'

 

El Macid televizyonuna açıklamalarda bulunan Şeyh Abdullah Davud, peçeli çarşaf olarak da bilinen burkanın kız bebekleri koruyacağını söyledi. Şeyh kimliğini açıklamadığı hastane ve güvenlik kaynaklarına dayanarak ülkede bebeklerin cinsel tacize hedef olduğunu söyledi.

Şeyh Davud’un açıklamaları sosyal medyada tepkilere neden oldu. Bazı kullanıcılar Şeyh’in İslam’ı aşağıladığını ve bireylerin mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Suudi Şikayet Komisyonu’nun eski yargıçlarından Şeyh Muhammed el Cezlana, El Arabiya’ya yaptığı açıklamada, Davud’un sözlerinin İslam’ı ve şeriatı aşağıladığını ve İslam dinini kötü gösterdiğini belirtti.

İnsanlara bu tür denetimsiz fetvalara kulak asmamalarını tavsiye eden Cezlana, böyle kararları herkesin veremeyeceğini ifade etti. Ne zaman çarşaflı bir bebek görse üzüntü duyduğunu da ifade eden Cezlana, bunun çocuklara yapılmış bir adaletsizlik olduğunu söyledi.

ETİKETLER

feyman hamdi