Gündem

25 yerleşim birimi, özel güvenlik bölgesi ilan edildi

"Hâkkari'nin Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerini kapsıyor"

12 Haziran 2017 17:44

Hâkkari Valiliği, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri sınırlarında bulunan yerleşim birimlerinin 'Özel Güvenlik Bölgesi' olacağını duyurdu. Valilik, karara gerekçe olarak 'artan terör eylemleri'ni gösterdi.

Hakkari Valiliği'nden yapılan resmi açıklama şöyle: 

"İlimiz sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yapmış oldukları terör ve yıldırma eylemleri, ilimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu eylemler neticesinde vatandaşlarımız; ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kalmıştır. Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar.

Valilik Makamımız, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, Devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla; bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır.

Bu tedbirler kapsamında, 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince, ilimiz Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri sınırlarında bulunan 25 bölge 13 Haziran 2017 günü saat 00:00:01’den 27 Haziran 2017 günü saat 23:59:59’a kadar, “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilmiş olup, vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen bölgelere izinsiz olarak girmesi yasaklanmıştır."