Ekonomi

2020’den itibaren geçerli olmak üzere özel bankaların vergi tahsilat protokolü iptal edildi

Plan ve Bütçe Komisyonunda dün Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi görüşüldü

28 Kasım 2019 08:21

Plan ve Bütçe Komisyonunda dün Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi görüşüldü. CHP’li Bülent Kuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önceki gün 24 özel bankaya yazı gönderdiğini, özel bankaların vergi tahsilatı protokollerinin iptal edildiğini söyledi. Kuşoğlu, “1 Ocak 2020’den itibaren vergi tahsilatını yalnızca 3 kamu bankası yapacak. Özel bankalar sadece kredi kartıyla yapılabilen vergi tahsilatlarını yapabilecek. Bu tasarrufun anlamı nedir” dedi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre bankacılar, yeni uygulamanın kurumsal ve bireysel vergi mükellefleri açısından zor olacağını vurguladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın komisyonda yaptığı sunumda şunlar öne çıktı: 

Vergi yasalarında yer alan indirim, istisna ve muafiyetler gözden geçirilecek. Bu yıl bütçedeki faiz giderinin 103.1 milyar lira olması bekleniyor. Özelleştirmelere halka arz dahil yeni ve alternatif modeller kullanarak devam edilecek.

2018’de Maliye Bakanlığı bütçesinin 236.7 milyar lirası kullanıldı. Harcamalarda yüzde 43 ile en büyük pay SGK’nin oldu. Bakanlık bütçesinden gelecek yıl için en büyük pay yüzde 29.93 ile faiz giderlerine ayrıldı.