Yeni vizyona giren Marvel filmleri, Disney Plus Türkiye'ye neden hemen gelmiyor?

23 Haziran 2022 13:20

17

YENİ VİZYONA GİREN MARVEL FİLMLERİ, DISNEY PLUS TÜRKİYE'YE NEDEN HEMEN GELMİYOR?

27

Doctor Strange in the Multiverse of Madness, bugün itibarıyla tüm dünyada Disney+'ta yayınlandı ancak film henüz Disney+ Türkiye'de yer almadı. Bu durum, önümüzdeki dönemde vizyona girecek diğer Marvel filmleri ve hatta vizyona girecek tüm filmler için de geçerli olacak.

37

WebTekno'da yer alan habere göre; bazı ülkelerde vizyona giren sinema filmleri, üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra dijital platformlarda da yerini alıyor. Bunun son örneği de bugün Disney+ kütüphanesinde yerini alan Doctor Strange in the Multiverse of Madness oldu. Fakat film, Türkiye'de Disney+ kütüphanesine giriş yapamadı.

47

Bunun sebebi, Türkiye'de geçerli olan bir yönetmeliğe dayanıyor. 

57

Yönetmeliğin ‘Değerlendirme ve Sınıflandırma ile İşaret ve İbareler’ bölümü altında yer alan 10. maddenin ikinci fıkrası, bu durumu net bir şekilde açıklıyor: “Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez.”

67

Yani, sinema salonlarında vizyona giren filmler, gösterim tarihinden en az 5 ay sonra ücretli platformlarda, en az 6 ay sonra da ücretsiz platformlarda yayınlanabiliyor. Bu madde, Doctor Strange in the Multiverse of Madness dahil tüm filmlerin vizyon tarihinden 5 ay önce dijital platformlarda yayınlanmasını engelliyor. Dolayısı ile de vizyona yeni giren pek çok film, tüm dünyada vizyona girdikten birkaç hafta sonra dijital platformların kütüphanelerinde yer almaya başlarken; Türkiye'de en az 5 ay beklemek durumunda olacaklar.

77

Yasadaki 5 aylık engelden yola çıkarak Doctor Strange in the Multiverse of Madness'ın Türkiye'de 6 Ekim 2022 itibarıyla Disney Plus kütüphanesinde olacağı söylenebilir. (WebTekno)