Yapay zekâ sanatçılar her ay yeni bir albüm yayınlayacak

Yapay zekâ sanatçılara her ay yeni bir albüm yayınlayacak

07 Ekim 2019 13:04

15

Son zamanlarda popülerliğini arttıran yapay zekâ sanatçılarının, İngiliz yapay zeka girişimi Auxuman tarafından her ay yeni bir albümü yayınlanacak.

25

Tamamen yapay zekâ üretimi olan albümler YouTube ve SoundCloud gibi mecralardan dinlenebilecek.

35

Webtekno’dan Okan Doğan’ın haberine göre, en üretken şarkıcılar yılda bir veya iki stüdyo albümü piyasaya sürebiliyorlar. Daha da fazla üretken denilebilecek sanatçılar ise 3 hatta 4 albüm bile sıkıştırabiliyorlar bir senenin içerisine.

45

Şimdi ise Auxuman isimli şirket her ay, Yona, Mony, Gemini, Hexe ve Zoya gibi sanatçıların yer aldığı albüm çıkarmayı planlıyor.

55

Müzik prodüktörü Ash Koosh yaptığı açıklamada, “ Müzik, kelimeler, melodiler ve dijital şarkı söylen sesler yaratmak için birkaç yapay zeka motoru ürettik. Sözleri olan şarkıların özündeki metin, bir şarkının konusuyla ilgili makaleler, şiirler ve konuşmalar üzerine eğitilmiş modeller kullanılarak üretiliyor. Yona ve diğer Auxuman sanatçıları, bir anlamda, insan yaşamının internete yansıması. Her şarkının anlatımı anlattığımız hikayelerden, yarattığımız fikirlerden ve paylaştığımız fikirlerden geliyor” dedi.