‘Vajina şeklinde kek’ yapıyorlar: “Kadınlar cinsel organlarından utanmasın!”

21 Eylül 2019 17:55

17

İngiltere’de bir STK üyesi olan 26 yaşındaki Poppy Collier, kadınların vajina şeklinde küçük kekler tasarladıkları bir atölye serisi düzenliyor.

27

“Kimse smear testi yaptırmayı sevmez ama kekleri herkes sever” diye düşünerek yola çıktıkları proje, kadınların vajinalarıyla daha barışık olup smear testi yaptırmak konusundaki çekincelerini azaltmayı hedefliyor.

37

Britanya’da her dört kadından biri, vajinalarının ‘normal’ olmadığı endişesiyle rahim kanseri tanısının erken teşhisine olanak sağlayan smear testini yaptırmaktan çekiniyor.

47

Kadınların –hatta erkeklerin- vajina biçiminde kekler tasarladığı bu atölyeler, katılımcıların vajina ve vulva hakkında özgürce konuşarak bu organ hakkında bir ‘normal’in olmadığını fark etmelerini sağlıyor.

57

Poppy Collier, “Cinsel organları hakkında konuşmak katılımcılara her kadının kendine özgü bir vajinası olduğunu ve vulvalarının şekli veya görüntüsüyle ilgili bir utanç hissetmemeleri gerektiğini fark ettiriyor” diyor.

67

Britanya’da her yıl yaklaşık 3 bin 200 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor, bu kadınların yaklaşık 900’ü hayatını kaybediyor. Ancak smear testini düzenli yaptıranların sayısını arttırarak bu kayıpların önüne geçmek mümkün.

77