Uçak korkusunu azaltmanın yolları

25 Ağustos 2019 13:28

17

Herkesin uçaktan korkmak için farklı nedenleri olabilir; ancak uzmanlar uçak fobisinin altında yatan farklı fobiler de olabileceğine dikkati çekiyor. Yükseklik korkusu, dar alanlarda kalma korkusu, konfor alanının dışına çıkma korkusu gibi nedenler uçak fobisini tetikleyebilir. Uzmanlar uçak korkusunu azaltıp daha rahat bir uçuş geçirmek için şu önerilerde bulundu:

27

Korkunuzu tanımlayın: Sizi korkutan asıl nedeni belirlemek fobinizle mücadele etmenin en iyi yollarından biri. Uçağın havalanması, türbülans, uçağın düşmesi, klostorofobi, yükseklik korkusu ya da diğer sebepler; rahatsız edici unsuru belirlediğinizde korkunuzla savaşmak daha kolay olacaktır.

37

Uçaklar hakkında araştırma yapın: Uçak korkusunun nedeni uçakların nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi eksikliği olabilir. Uçuş prosedürü üzerine biraz araştırma yapmak, uçakların çıkardığı farklı seslerin ne anlama geldiğini bilmek uçuş sırasındaki tedirginliğinizi azaltabilir. Uçak kazaları istatistiklerini araştırmak da faydalı olabilir.

47

Havaalanına erken gidin: Uçak korkunuz varsa stresinizi arttıracak diğer etkenlerden uzak durmak iyi olabilir. Uçağı kaçırma korkusu telaşınızı ikiye katlayacaktır. Havaalanına mümkün olduğunca erken gidip uçuştan önce yarım saat dinlenmek vücudunuzun rahatlamasını sağlar.

57

Nefes egzersizleri: Nefes egzersizleri anksiyete ile başa çıkmada en etkili yöntemlerden biridir. Anksiyete yükseldiğinde hızlı alıp verilen nefesler kalbin daha hızlı atmasına ve kasların gerilmesine yol açar. Derin nefes alıp vermek ise vücudun oksijen-karbondioksit dengesini düzenleyerek stresi azaltır.

67

Dikkatinizi dağıtacak materyaller bulun: Uçuş esnasında müzik dinlemek, dizi izlemek veya ilginizi çeken bir kitap okumak dikkatinizi dağıtmanıza yardımcı olur. Bu sayede daha rahat bir uçuş geçirebilirsiniz.

77

Pozitif düşünün: Sıradan bir tavsiye olmasına rağmen olumlu düşüncelerin korkuları yenmekte önemli bir rolü var. Negatif düşüncelerden kurtulup güvende olduğunuzu ve iyi hissettiğinizi kendinize tekrarlamak gerçekten buna inanmanızın önünü açar.