Türker İnanoğlu'nun vefatı sanat dünyasını yasa boğdu | "Film şeridi koptu, sesimiz soluğumuz kesildi"

Türk sinemasının duayen ismi Türker İnanoğlu, 87 yaşında hayata veda etti. Ünlü yapımcı ve yönetmenin vefatı sonrasında sanat dünyasından pek çok ünlü isim üzüntüsünü dile getirdi.

03 Nisan 2024 01:16

113

Türker İnanoğlu'nun vefatı sanat dünyasını yasa boğdu: Film şeridi koptu, sesimiz soluğumuz kesildi

213

Yeşilçam'ın onlarca unutulmaz filminde imzası olan Türker İnanoğlu vefat etti. Türker İnanoğlu için perşembe günü saat 10.00'da TİM Show Center'da veda töreni düzenlenecek. İnanoğlu'nun cenazesi, Levent Barbaros Hayrettin Paşa Camii'nden öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazından sonra Kanlıca Mezarlığı'ndaki aile kabristanlığına defnedilecek. Türker İnanoğlu'nun ölümü sonrasında pek çok ünlü isim de üzüntüsü dile getirdi.

313

TÜRKAN ŞORAY: En yakın dostum ,arkadaşım Türker İnanoğlu’nu kaybettik. Yokluğunu şimdiden hissetmeye başladım. Sinema kariyerimi başlatan, hayatımda özel bir yeri olan, değerli setdaşımın kaybından dolayı çok ama çok üzgünüm. Türk sinemasına kendini adamış, yaptığı katkılarla,verdiği emeklerle yapıtlarıyla ve filmleriyle sonsuza kadar yaşayacak unutulmayacak.

413

FİLİZ AKIN: Uzun süredir hastalıklarla uğraşıyordu. Doktorları ve ailesinin bütün gayretine rağmen kurtarılamamış. Hayatında pek çok şeyden de fazla sinemayı seven, gerçekten de son günlerine kadar üreten, önce yönetmen sonra sadece prodüktör olarak devam eden son çınarı, oğlumun babasını kaybettik. Başta eşinin, çocukları Zeynep ve İlker’in, torunlarının ve tüm sinema camiasının başı sağ olsun, sabırlar diliyorum… “Bay Sinema” maalesef yok artık…

513

HÜLYA KOÇYİĞİT: Ah Türker ah… Canım dostum, canım arkadaşım… Gerçek bir sinema emekçisini, Türker İnanoğlu’nu az önce kaybetmişiz… Çok derin bir üzüntü içindeyim. Güle güle ‘Bay Sinema’…. Türk sinemasının temel taşlarından, varlığıyla hep güven veren , huzur veren, mutluluk veren gerçek bir dosttun sen. Türk sineması; ömrünü sinemaya adamış, gece gündüz sadece sinema için yaşayan, sinemaya adeta oyuncu fabrikatörü olmuş önemli bir ismi kaybetti bugün…. Ah Türker, geride muhteşem bir dostluk bıraktın öncelikle benim için. Açtığın sinema salonları, ülkemize kazandırdığın video, kurduğun stüdyolar, Erler Film, Türvak, Tim Show Center, Karabük Üniversitesi Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi ve daha nicesi… Ne kadar önemli izler bıraktın gönlünü bu sektöre vermiş insanlara… Türker İnanoğlu’na Allahtan rahmet, tüm sevenlerine sabır diliyorum. Biricik evlatları sevgili İlker ve sevgili Zeynep size sıkı sıkıya sarılıyorum. Türk sinemasının başı sağ olsun.

613

ALİ SUNAL: Hoşça kal Türker ağabey. Küçük bir çocukken benimle arkadaşlık yaptığını, Zeynep ile oynayalım diye beni evden alıp kendi evinizde yatılı ağırlamanızı ve uyuyana kadar korktuğum için başımda bekleyip bana masal anlatmanı asla unutmayacağım…

713

HAMDİ ALKAN: Canım Türker ağabeyim mekânın cennet olsun. Huzur içinde uyu.

813

EROL EVGİN: Türk sinema ve televizyon dünyamızın duayeni, değerli dostum Türker İnanoğlu’nu kaybettik. Yapımcı, yönetmen, senarist olarak ömrünü sanata adamış Türker İnanoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dilerim. Mekânı cennet olsun.

913

ERDAL ÖZYAĞCILAR: Türker ağabey meslek hayatımda bana gösterdiğin sevgiyi, bana gösterdiğin güveni, bana verdiğin öğütleri, Yeşilçam filmleri ve dizi film dünyasında bana öğrettiklerini helal et. Beraber çalıştığımız yapımlarda katkılarım helal olsun. Seni ve kulağıma küpe olan sözlerini unutmayacağım. Hep yüreğimdesin. Nurlar içinde yat.

1013

AJDA PEKKAN: Bir duayeni daha kaybetmenin derin üzüntüsüyle, sinema dünyasınin ve İnanoğlu ailesinin başı sağ olsun, mekânı cennet olsun.

1113

YILMAZ ERDOĞAN: Güle güle Türker Ağbi… Seninle çalışmanın, ağbi- kardeş sohbetleri yapmış olmanın onurunu hep taşıyacağım.

1213

SÜHA UYGUR: Türk sinemasının başı sağ olsun. Mekanın cennet olsun büyük usta.

1313

KEREM ALIŞIK: Ahh benim Türker ağabeyim, ah benim çocukluğum, ah benim sinemalarım, aile dostum, ah benim ustam... Sinemaya bir yaşam verdin... Film şeridi koptu, sesimiz soluğumuz kesildi. Mekanın cennet olsun, nur içinde yat. (Habertürk)