Tanpınar'ın İstanbul'undan bugüne, Amazonlar'dan bienale fotoğraflarla Magma'nın Ekim sayısı...

03 Ekim 2015 04:44

112

Magma Dergisi, 7. sayısında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” kitabının izinde, İstanbul’un yitip giden değerlerini aradı. (Fotoğraf: Tijen Barultay)

212

Tanpınar’ın boşlukta yüzen kubbelerle, yüzen camilerle anlattığı şehrin bugününü Serkan Ayazoğlu’nun kaleminden okuyacak, Tijen Barultay'ın objektifinden göreceksiniz. (Fotoğraf: Tijen Barultay)

312

Bir faninin kalp atışından da hızlı bir şekilde dönüşen kentin omurgasına yeni bir kent oturtuldu. Kemal Tayfur, parıltılı gökdelenlerin kaybolan tarihin üstünü örttüğü İstanbul’u yazdı. (Fotoğraf: Tijen Barultay)

412

Magma dergisi, Ekim sayısında Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmaması konusundaki tartışmalara da yer verdi. Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Kafadar, Ayasofya’nın kaderiyle ilgili düşüncelerini paylaştı. (Fotoğraf: Tijen Barultay)

512

Karanlık bir mağarada bulunan kemikler, bütün bir insanlık tarihini değiştirebilir. Binlerce yıl öncesine ait kemikler, yeni bir insansı türe işaret ediyor. Homo naledi, Magma Baykuş’ta!

612

14. İstanbul Bienali, Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığıyla, Carolyn Christov-Bakargiev tarafından şekillendirildi. Bengisu Bayrak’ın Bakargiev ile söyleşisi de Magma Baykuş’ta yer aldı.

712

Magma’da yer alan diğer konulardan biri de; Frigya efsane coğrafya: Frigya yolculuğu, Eskişehir Ovası’ndan Türkmen Dağı yaylalarına ulaşan; teslimiyet değil keşfetme arzusu uyandıran bir macera… Magma, tarihe, efsanelere, masallara açılan rotaları, kayalara kazılı geçmişiyle Frigya’nın binlerce yıllık gizemini fısıldadı. (Fotoğraf: Yusuf Aslan)

812

Derin boğazlar ve iç denizlerle birbirinden ayrılan bir adalar ülkesidir Endonezya; bir volkanlar coğrafyası… Magma, yerkabuğunun soluğunu üflemeye devam ettiği bu çarpıcı topraklarda, geleneklerine sadakatle bağlı insanlara konuk oldu. (Fotoğraf: Kubilay Akdemir

912

Özcan Yüksek, Kaçkarların efsanevi dağı Verçenik’e güz tırmanışı gerçekleştirdi. Sisler, çarşaklar, geçit vermeyen yarlar arasında yaptığı bu dağ yolculuğunu Magma için yazdı. (Fotoğraf: Özcan Yüksek)

1012

Karanlıkta saatler süren inişler… Boşlukta yankılanan şelale gümbürtüsü, turuncu sarı sarkıtlar ve dikitler… Dünyanın en önemli 44 mağara fotoğrafçısının Küre Dağları’nın derinliklerinde geçen macerası Magma’da yer aldı. (Fotoğraf: Rainer Straub)

1112

Uygarlığın hızlı ve güçlü dozerleriyle ilerlediği Amazon Ormanları’nın derinliklerinde, başka ormanlarda henüz modern dünyayla temas kurmadan yaşayan halklar var. Selcen Küçüküstel bu eşit ve özgür halkları Magma için kaleme aldı.(Fotoğraf: Domenico Pugliese)

1212

Daha fazlası için: magmadergisi.com.tr (Fotoğraf: Tijen Barultay)