Suriye'den sızan petrol atıklarını temizleme çalışmaları sonuç verdi; atıklar azaldı

15 Eylül 2021 15:10

19

Suriye'deki termik santralden sızan ve Mersin sahillerine ulaşan petrol atıklarını temizleme çalışmaları sürüyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Temizlik Şube Müdürü İbrahim Can "Yavaş yavaş azaldığını görüyoruz. Dileriz bu şekilde devam eder" dedi.

29

Doğu Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin yanı sıra petrol sızıntısı, Türkiye'de Mersin, Hatay'ın Samandağ ve Adana'nın Karataş sahillerini de olumsuz etkiledi.

39

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Temizlik Şube Müdürü İbrahim Can, petrol atıklarının, doğaya ve canlılara daha fazla zarar vermemesi adına ekiplerin teyakkuzda bekletildiğini kaydetti.

49

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, Tarsus Berdan Nehri'nin batı kısmından başlayarak, kilometrelerce uzunluktaki alanda temizlik çalışması yürttüğünü ifade eden Can, petrol atıklarının ekipmanlarla toplanıp daha sonra bertaraf edildiğini aktardı.

59

Yapışkan yapısı nedeniyle başta yengeçler olmak üzere diğer deniz canlılarını da tehdit eden petrol atıklarının bazı noktalarda eriyerek deniz kumuna karışmaları da dikkat çekti.

69

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Temizlik Şube Müdürü İbrahim Can, sızıntı olduğu andan itibaren atıkların rüzgar ve akıntı yoluyla Mersin sahiline geleceğini öngördükleri için teyakkuz halinde beklediklerini söyledi.

79

Mersin sahilinde de petrol sızıntısının görülmeye başladığı andan itibaren temizliğe giriştiklerini kaydeden Can, şunları söyledi:

89

"Bu sızıntının yaklaşık 15 bin ton olduğu söyleniyor. Akdeniz’e kıyısı olan ülkeleri tehdit altına alan petrol atıkları, ilk önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti deniz alanında ve kıyılarında görülmüştür. Rüzgar ve deniz akıntılarıyla bunun sahillerimize kadar geleceğini öngörüyorduk.

99

Bununla alakalı gerek ekip ve ekipmanlarla, gerek personelle zaten hazırlıklıydık. Birkaç gündür devam eden temizlik aşaması da bizi rahatlatıcı boyutlara getiriyor. Yavaş yavaş azaldığını görüyoruz. Dileriz bu şekilde devam eder. Bu süreçle ilgili kontrollerimiz devam edecek. Nerelerde, ne şekilde görülüyorsa ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde gerekli iş ve işlemleri yapacağız" (DHA)