Şanlıurfa'da bir sarnıçta nesli tükenmekte olan çöl varanı bulundu

31 Ocak 2017 16:51

111

Şanlıurfa'da 3 metre derinliğindeki bir sarnıçta bulunan nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yaklaşık 1 metre uzunluğundaki çöl varanının soğuk hava ve açlıktan telef olduğu belirtildi.

211

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında olan "çöl varanı" sarnıçta ölü bulundu.

311

İçeye 35 kilometre uzaklıktaki Başaran Mahallesi kırsalında 3 metre derinliğindeki bir sarnıçta çöl varanı olduğunu fark eden vatandaşlar, durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürlüğü ekiplerine bildirdi.

411

İhbarla bölgeye giden ekipler, sarnıca girince çöl varanının öldüğünü tespit etti.

511

Yaklaşık bir metre uzunluğundaki çöl varanının üzerinde herhangi bir darbe izine rastlanmayan ekipler, hayvanın açlık ve soğuk hava nedeniyle telef olduğunu tespit etti.

611

Mahalle sakinlerinden Mustafa Dikli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir çoban tarafından çöl varanının yaklaşık bir yıl önce sarnıçta ilk kez görüldüğünü söyledi.

711

Sarnıcın bulunduğu bölgeye gelerek kendilerinin de çöl varanını gördüğünü belirten Dikili, "Yaklaşık bir ay önce gelip baktığımızda çöl varanı canlıydı. Bir arkadaş yetkililere bugün telefon açıp durumu bildirdi. Maalesef yetkililer hayvanı ölü buldu" dedi.

811

Sayıları gün geçtikçe azalan, neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan çöl varanları Türkiye'de sadece Şanlıurfa ve Şırnak çevresinde görülüyor.

911

Türkiye'de yaşayan en büyük sürüngen olan çöl varanı, ürkütücü görüntüsü nedeniyle zaman zaman insanlar tarafından öldürülüyor.

1011

Yanlış bilinenin aksine zehirsiz bir tür olan çöl varanları, diğer sürüngenler, kuşlar, bunların yumurtaları ve böceklerle besleniyor.

1111

İklim şartları nedeniyle yaban hayvanlarının yerleşim yerlerinde sıklıkla görülebilen çöl varanlarının öldürülmesi ya da yakalanıp satılması halinde ağır para cezaları uygulanıyor.