Renklerine göre güneş gözlüğü seçimi nasıl olmalı?

15 Temmuz 2019 11:03

110

“Güneş gözlüğünün gözü koruma özelliğinin rengi veya koyuluğuna değil, camların kalitesi ve UV filtresi bulunmasına bağlı oluyor” diyen uzmanlar “Gözlük alırken yüzde 100 UV koruması olması gerektiği unutulmamalıdır” dedi.

210

Birgün’ün haberine göre özellikle yaz aylarında deniz, havuz ve kumun UV ışınlarını direkt yansıttığına dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, güneş ışınlarının zararlı etkilerinin kendini hemen göstermediğini ve uzun sürede açığa çıkabileceğini söyledi.

310

Yaycıoğlu, “Açık alanda kullanılacak gözlüklerde güneşten korunma amaçlı olarak, geniş ve yan taraftan gelecek ışınları kıracak şekilde yanlara doğru eğimli çerçeveler tercih edilmelidir” dedi.

410

Araç kullanırken ise güneş gözlüğünün çerçeve ve saplarının ince olması, görme alanını kısıtlamaması gerektiğini vurguladı.

510

Kahverengi camlar | Günlük kullanıma uygun camlardır. Işığın kalitesini, kontrast ve derinlik hissini artırır. Ancak renklerde bir miktar değişime yol açabilir. Güneşli havalarda ve parlak ışıklı ortamlarda tercih edilebilir.

610

Gri ve yeşil camlar | Renkleri değiştirmeden ışığın şiddetini azaltır. Renk değişikliğine sebep olmadığı için günlük kullanıma uygundur. Bu grubun koyu tonları normalden parlak koşullarda ışık parlamalarını azaltır ve derinlik hissini artırır. Özellikle araba kullanma gibi renkleri görmenin önemli olduğu durumlarda tercih edilmelidir.

710

Sarı, altın rengi ve amber | Kontrastta ve derinlik hissinde belirgin artış sağlar ancak parlak ışıklardan koruyucu özellikleri düşüktür. Mevcut ışığı artırdığı için orta ve hafif ışık koşullarında kullanışlıdırlar. Kontrastı da arttırması sebebi ile sisli bulutlu havalarda kar sporları için idealdir.

810

Pembe ve kırmızı camlar | Az ışıklı ortamlarda netliği ve kontrastı artırır, uzun süre kullanıldığında göz yorgunluğunu azaltır.

910

Mavi ve mor camlar | Özellikle kozmetik amaçlıdır, ancak bir dereceye kadar kamaşmayı azaltır, konturları belirginleştirir. Renk algısını artırır.

1010

Aynalar ve kaplamalar | Bazı camların dışına kaplanan ışığı yansıtan filmlerdir. Parlak ışıklara karşı çok hassas olan kişilerde tercih edilir. Üzerine düşen ışının çoğunu yansıttığı için parlamaları azaltır. Aynalı kaplamalar cisimleri olduğundan daha koyu gösterdiği için daha açık renkte camlara uygulanırlar.