Psikologlar stressiz bir gün için sabahları neler yapıyor?

Sabahları iyi uyanmak, günün geri kalanını güzel geçirmenin anahtarıdır. Peki, psikologlar yeni güne nasıl başlıyor?

20 Nisan 2024 12:32

19

Psikologlar stressiz bir gün için sabahları neler yapıyor?

29

Araştırmalar, çalışanların iş gününün başlangıcındaki ruh halinin aslında günün geri kalanını da etkilediğini gösteriyor. Yani kısaca sabahları ruh halinize dikkat etmeniz günün geri kalanında kalıcı etkiler yaratabilir. Kendinizle ilgilenmek için kendinize zaman ve alan vermek, önünüzdeki güne mümkün olan en iyi şekilde hazırlanmanızı sağlayacaktır. İngiltere Oxfordshire'daki Ulusal Sağlık Servisi'nde klinik psikolog olan DClinPsy'den Rebekah Tennyson, "Sabahları ruh halinize dikkat etmeniz, günün geri kalanında kalıcı etkiler yaratabilir" diyor. Peki, psikologlar sabahları ne yapıyor?

39

1. Sabahları kendinize bir dakika ayırıp bugün nelerin güzel geçeceğini düşünün: Alarmınızı kalkmanız gereken saatten bir-iki dakika erkene kurun. Ardından yatakta birkaç dakika hareketsiz yatın. Biraz derin nefes alın ve bugün sabırsızlıkla beklediğiniz üç şeyi düşünün. Mesela huzur içinde kahve içmekten, güzel bir kahvaltıya, o akşam Netflix’te izlemeyi planladığınız bir filme kadar her şey olabilir.

49

2. Bildirimleri kapalı tutun: Sabahları kesinlikle ama kesinlikle telefonunuzun bildirimleri kapalı olsun. Böylece uyandığınız gibi mesajları ve sosyal medyayı kontrol etmeyeceksiniz. Telefonunuzda uyku modunu açın ve akşam 22:00’den sabah 8’e kadar hiçbir bildirim almadığınızdan emin olun.

59

3. Güne yatakta başlayın: Sabahları yataktan çıkmadan bile alışkanlık edinebilirsiniz. Mesela uzandığınız yerde bir kitap okuyabilir, yatakta yapabileceğiniz yoga hareketleri bulabilir veya günü planlayabilirsiniz. Ayrıca kendinize güzel sözler de söyleyebilirsiniz.

69

4. Spor yapın: Kardiyovasküler egzersizin zihinsel sağlık açısından pek çok faydası vardır, bu nedenle güne doğru başlamanın yolları listesinde de spor yapmak yer alıyor. Sabahları spor kıyafetlerinizi giyin ve sadece hareket edin! Yürüyüşten kardiyoya kadar istediğiniz bir egzersizi seçebilirsiniz.

79

5. Yogaya 15 dakika ayırın: 15 dakikalık sabah yoga uygulaması güne doğru şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır. Çoğu zaman yataktan kalkıp yoga için hazırlanmak zor olabilir. O yüzden matınızı, yatağınızın yanına koyun, böylece tek yapmanız gereken yataktan çıkıp matın üstüne yuvarlanmak. En sevdiğiniz YouTube yoga videosunu açın ve rahatlayın!

89

6. Adımlarınızın bir anlamı olsun: Neyi, neden yaptığınızı bilin. Mesela kendinizle bağlantı kurmak için yürüyüş ve yoga çok iyi uygulamalardır! Ayrıca sevdiklerinizle de sohbet ederek rahatlayabilirsiniz.

99

7. Güne hazır olun: Güne başlamaya mental olarak hazır olun. Mesela sabahınıza şu sorularla başlayabilirsiniz: “Nasılım?”, ”duygularımı vücudumun neresinde hissediyorum?” ve “bugünden neler bekliyorum?” Kendi duygularınızı tanımak gerçekten zor olabilir. Bu durumda kendinize gün içinde belli zamanlar verin ve duygularınızı fark edin. Kaynak: Everyday Health, Listelist