Prof. Dr. Osman Müftüoğlu açıkladı: Kaliteli su tüketimi için ne yapılmalı?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, tüketilen suyun kalitesinin en az miktarı kadar önemli olduğunu vurguluyor. Peki, kaliteli su nedir? Nasıl tüketilmelidir?

03 Nisan 2024 12:26

110

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu açıkladı: Kaliteli su tüketimi için ne yapılmalı?

210

Osman Müftüoğlu, yayınlanan bir paylaşımında su tüketiminin vücuda olan faydalarından söz ediyor. Aniden ortaya çıkan baş ağrıları, yorgunluk, açlık hissi ve tatlı krizleri susuzluk problemiyle ilgili olabilir.

310

Vücudun büyük bir kısmının sudan oluştuğunu belirten Müftüoğlu, su olmadan hücrelerin yaşayamadığını dile getiriyor. Peki kaliteli su tüketimi için ne yapılmalı? İşte detaylar.

410

Günlük su tüketimi birçok kişinin unuttuğu veya göz ardı ettiği eylemlerden biri. Ancak susuzluk vücuttaki çoğu hücrenin hasara uğramasına neden oluyor. Bu nedenle hastalıklara daha çabuk yakalanıyor ve halsizlik ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz.

510

'İDRAR RENGİ SUSUZLUK HAKKINDA ÇOK ŞEY SÖYLÜYOR' Osman Müftüoğlu birçok kişinin günlük hayatta su tüketirken yaptığı doğru bilinen bir yanlışa değindi. Böbreklere iyi gelmesi için litrelerce su tüketmenin doğru olmadığını belirten Müftüoğlu, su içerken dikkat edilmesi gereken temel şeyin idrar rengi olduğunu açıkladı.

610

Müftüoğlu'nun açıklamasına göre idrar rengi ne kadar koyu olursa ve miktarı azalmaya başladıysa su ihtiyacımız da o kadar fazla oluyor. İdrar rengi, su rengine yaklaştıkça ise vücudun su dengesi normalleşiyor. Müftüoğlu, "Vücudun su ihtiyacını belirleyen en temel işaret, su içme isteğidir. Ancak içtiğimiz suyun kalitesi, miktarı kadar önemlidir" diye ekliyor.

710

'SUYU MUTLAKA ZENGİNLEŞTİRİN' İçerisinde bulunan mineral, antioksidan ve vitamin zenginlikleri her suyu farklı bir hâle getirebilir. Osman Müftüoğlu bu nedenle tüketilen suyun sık sık zenginleştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Suyu saf bir şekilde tüketmek yerine içine doğal vitamin ve mineral kaynakları ekleyebilirsiniz.

810

İçtiğiniz suyu zenginleştirmek için içerisine evde bulunan sağlıklı malzemeleri ekleyebilirsiniz. Özellikle limonlu su tüketimi vücudunuz için faydalı olacaktır. Osman Müftüoğlu aralıklı zamanlarda magnezyum takviyesi veya birkaç adet safran eklenmesi gerektiğini belirtiyor. Bu takviyeler vücudu dinç tutar, iyileştirir, susuzluğu giderir ve gün içerisinde daha enerjik hissetmenizi sağlar.

910

Osman Müftüoğlu, "Zencefil, yalnızca migren ağrıları, baş ağrısı veya yorgunluğu iyileştirmiyor. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıyor ve kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Limonla karıştırılırsa çok daha sağlıklı" diye konuşarak suyu zenginleştirebileceğiniz besinler hakkında çeşitli tavsiyelerde bulundu.

1010

Tüketilen suyun daha sağlıklı olması için maydanoz parçaları, çubuk tarçın, limon ve salatalık dilimleri eklenebileceğini söylüyor. Bu sayede suyun kalitesi, faydası ve vücuda karşı oluşturduğu etkiler çok daha verimli bir hale geliyor. Susuzlukla bağlantılı olan pek çok hastalık riskini önleyebilirsiniz.