Öğrenciler iklim grevinde: Şimdi değilse ne zaman?

Küresel ısınma ve iklim krizi dünyanın dört bir yanını ve gelecek kuşakları tehdit ederken; büyüklerin gereken adımları atmamasından sıkılan ve geleceklerine sahip çıkan Z kuşağı bir eylem başlattı. | İllüstrasyon: Ezgi Nur Akıncı

15 Mart 2019 11:12

13

Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterilen 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg’in başlattığı eylem, tüm dünyaya yayıldı. Dünyanın dört bir yanından gençler, bugün öğrenciler okula gitmeyerek “İklim için adalet” protestoları düzenleyecek. 

23

“Friday’s for Future (Gelecek için Cuma’lar)” sloganıyla ilerleyen küresel eyleme Türkiye’den gençler de destek olacak. 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu, Greta’ya desteğini İstanbul Bebek Parkı’nda saat 12’de başlatacağı eylemle gösterecek. Atlas, “Gezegen B yok” sloganıyla iklim değişikliğiyle mücadelede atılması gereken adımları yetişkinlere hatırlatmayı hedefliyor.

33

Küresel iklim grevinin sembolü haline gelen İsveçli 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg' in başlattığı eylemi T24’e değerlendiren Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra da "Yeni bir kuşak doğdu; iklim kuşağı” demiş ve asıl ‘beka sorununun’ iklim krizi olduğuna dikkat çekmişti.