Mesajlaşırken bu hataları yapmaktan kaçının

18 Ekim 2019 00:22

18

Elektronik cihaz kullanımına bağlı olarak el ve boyunda görülen ortopedik rahatsızlıklar ‘çağımızın hastalıkları’ olarak görülüyor. Uzmanlar, bu rahatsızlıklardan korunmak için şunlara dikkat edilmesini söylüyor:

28

Mesajlaşırken boynunuzu öne eğmeyin. Bu durum boynunuza olması gerekenden fazla yük binmesine neden olur. Sağlıklı bir duruş için cihaz ekranı tam karşınızda ve göz hizasında olmalı.

38

Büyük yazı boyutu kullanın. Bu durumda ekranı daha uzakta tutarak boynunuzu dik bir pozisyonda kullanabilirsiniz.

48

Uzun süre mesajlaşmaktan kaçının. Son çalışmalar 20 dakikadan uzun süre mesajlaşmanın boyun kaslarında yorulmaya ve ağrıya neden olduğunu gösterdi.

58

Telefon ve tabletlerde tek elinizi kullanın. Bu sayede el başparmak eklemine ve tendonlarına daha az yük biner ve boynunuz daha az öne eğilir.

68

Uzun süren konuşmalarda telefonu kulak ile omuz arasına sıkıştırmayın. Bu hareket boyun kaslarına, yumuşak dokuya ve disklere fazla yük binmesine sebep olur.

78

Masa başındayken dik oturmaya özen gösterin. 30 dakikadan fazla aralıksız oturmayın ve aralarda en az 3 dakikalık yürüyüşler yapın.

88

Cep telefonu ve tablet kullanırken yüzüstü yatmayın. Bu pozisyon diğer kullanımlara göre boynunuza daha fazla yük binmesine neden olur.