Mersin’de bir mağarada 8 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen çizimler bulundu

05 Mayıs 2021 13:55

17

Mersin’de bir mağarada 8 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen çizimler bulundu

27

Mersin’in merkez Yenişehir ilçesinin kırsal mahallesi olan İnsu’da bulunan ve yaklaşık 8 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen mağara resimleri için belediye harekete geçti. Kayaların üzerine çizilmiş çeşitli resimlerin bulunduğu alanın koruma altına alınması ve arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmesi için gerekli başvuruların yapılacağı bildirildi.

37

Mağara çizimlerinin koruma altına alınması ve bölgede kapsamlı bir çalışma yapılması amacıyla Yenişehir Belediyesi olarak Mersin İl Kültür Müdürlüğü'ne başvuru yapacaklarını kaydeden Başkan Özyiğit, "Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan, şunları kaydetti:

47

“İnsu Mahallesi muhtarı ile birlikte bölgeye gittik. Neolitik çağa ait olduğu düşünülen tarihi eserleri yerinde inceledik. Yenişehir Belediyesi olarak Mersin İl Kültür Müdürlüğü'ne bir yazıyla bölgedeki gelişmeyi aktaracağız. O alanın sit alanı olarak ilan edilmesi ve bölgede var olabilecek o tarihin geniş hatlarıyla ortaya çıkarılması amacıyla bir çalışma yapılmasını isteyeceğiz. Yenişehir Belediyesi olarak bizim de bölgede yapılacak çalışmaların destekleyicisi olacağımızı ifade etmek istiyorum.”

57

Kaya resimlerinin, dönemin faunası ile ilgili önemli bilgiler verdiğini belirten Prof. Dr. Murat Durukan ise, şunları söyledi:

67

"Çok kısa bir süre önce İnsu Köyü'nde Mersin için son derece önemli olan bir keşif yaptık. Bir mağaranın içinde yaklaşık günümüzden 8 bin yıl öncesine tarihleyebileceğimiz kaya resimleri tespit ettik. Bu tarihlemeyi net olarak yapmak belki şu an doğru değil çalışmalarımız devam ediyor. 8 bin yıl ile 5 bin yıl arasında bir zaman dilimine tarihliyoruz. Neolitik veya kalkolitik döneme ait olacağını düşünüyoruz. Bu kaya resimlerini yoğunlukla dağ keçileri veya geyik olarak seçebiliyoruz. Ancak bunun yanı sıra henüz tanımlayamadığımız başka birtakım hayvanlar da var. Bunlar belki fantastik yaratıklar olarak da tanımlanabilir. Kimisi uçan kimisi yüzen vaziyette görülüyor.

77

Ancak bizim bugün bildiğimiz hayvanlara benzemiyorlar. Dönemin faunası ile ilgili birtakım bilgiler vermesinin yanı sıra Mersin merkezine bu yakınlıkta tespit edilmiş ilk kaya resimleri. Biz bunların örneklerini daha önce Gülnar’da ve hatta Çeşmeli ve Mezitli’de tespit ettik. İnsu köyündeki bu mağara Mersin’in hem arkeolojik geçmişini bize anlatması açısından hem de bir turizm cazibe merkezi olarak değerlendirebilecek bir nokta olmasından dolayı önem taşıyor. Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili birimleri, Yenişehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi olarak bu konu ile ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.