Londra’daki Onur Yürüyüşü’ne Müslüman Belediye Başkanı Khan damga vurdu

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün Londra ayağı dün gerçekleşti.

07 Temmuz 2019 15:24

119

Londra’nın ilk Müslüman Belediye Başkanı olan Sadiq Khan’ın yürüyüşe katılması dikkati çekti.

219

İşçi partisinin sol kanadında yer alan Sadiq Khan, İngiltere'de Müslüman bir politikacının yükseldiği en güçlü pozisyonda yer alıyor.

319

Eşcinsel evlilikleri savunması ve içki içmemesine rağmen kampanyasını bir barda başlatması gibi özellikleriyle Khan, Londralı seçmenler için Müslümanlara karşı önyargıları yıkan bir profil çiziyor.

419

Muhafazakar Parti lideri seçilmesi durumunda başbakan görevine gelecek olan Boris Johnson’ın geçmişteki homofobik söylemlerini eleştiren Khan, etkinlikte “LGBTİ+ üyelerinden hangisiyle konuşursanız konuşun size maruz kaldıkları homofobik nefret söylemlerinden bahsedecektir. Gelecek başbakanımız kim olursa olsun –ki Boris Johson olacak gibi duruyor- bu nefret söylemlerinin farkında olmasını diliyorum” ifadelerini kullandığı bir konuşma yaptı.

519

Belediye Başkanı olduğu dönemden Onur Yürüyüşü’ne katıldığı bir fotoğrafını paylaşarak “Başbakan olursam Britanya LGBTİ+ topluluğu için eşitlik merkezi olacak,” diyen Boris Johnson, geçmiş yıllarda dile getirdiği homofobik söylemler hatırlatılarak ağır eleştiriler aldı.

619

90’lı yıllarda yazdığı köşe yazılarında ağır homofobik söylemlerde bulunan Boris Johnson bir yazısında “İki adamın evlenmesini kabul edersek üç adamın birlikteliğini de sorgulamamamız gerekir –hatta üç adam ve bir köpeğin bile!” demişti.

719

Britanya Başbakanlığı görevinden istifa eden ve görevinin bitmesine haftalar kalan Theresa May de Onur Yürüyüşü’nü desteklediği bir açıklamasını “Sadece birkaç hafta daha başbakanınız olacağım ama hayatımın sonuna kadar dostunuz kalacağım.” Diyerek LGBTİ+ topluluğuna destek verdi.

819

Yürüyüş gerçekleştiğinde Londra’da bulunan Gülben Ergen’in de 2015’ten beri Türkiye’de yapılması yasaklanan ve sert müdahalelerin olduğu LGBTİ+ yürüyüşüne katılması ve fotoğraf paylaşması dikkati çekti.

919

Ünlü oyuncu Sir Ian Mckellen da yürüyüşte boy gösterdi.

1019

1119

1219

1319

1419

1519

1619

1719

1819

1919