Kübalılar, Fidel Castro için yas tutuyor

28 Kasım 2016 00:56

110

Kübalılar, Cuma günü hayatını kaybeden 90 yaşındaki Küba Eski Devlet Başkanı ve Komünist devrimin lideri Fidel Castro için yas tutuyor.

210

Ülkede bayraklar yarıya indirilirken, 20. yüzyıla damgasını vuran liderin ölümünün ardından 9 gün yas ilan edildi.

310

Küba Devrimi'nin liderinin ölümünün ardından, sokaklarda matem havası baskındı. Gazeteler, sayfalarına Castro'nun yaşam hikayesini taşıdı.

410

Castro'nun ölümünün ardından Havana'da biraraya gelen öğrencilerden biri. Birçok kişi için Castro Küba, Küba Castro demek.

510

Havana'daki anmalardan birinde öğrenciler, Castro'nun fotoğraflarının yanına karanfil bırakıyor ve mumlar yakıyor.

610

Küba'da yaşlı bir çift, birbirlerinin elinden tutarak, televizyonda hayatını kaybeden Fidel Castro'nun hayatını izliyor.

710

Havana'da bir berber, dükkanının duvarlarına Castro'nun fotoğraflarını asmış, çalışmaya devam ediyor.

810

ABD'nin Miami şehrindeki Kübalı muhalifler, Küçük Havana'nın meydanında toplanarak Fidel Castro'nun ölümünü kutluyor. ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump, ölümünden saatler sonra Komünist devrimin lideri için "Zalim diktatör" açıklamasını yaptı.

910

Miami'de Kübalı bir kadın, Castro'nun ölümünün ardından yapılan kutlamalarda tavasına vuruyor. Birçok Kübalı, liderin yaşamını yitirdiği Cumartesi günü ellerinde bayraklarla sokaklara indi.

1010

Kübalılar, Fidel Castro'nun yakılan naaşının külleri Santiago de Cuba'ya getirilene kadar Havana'daki Jose Marti anıtı önünde lidere saygısını ve bağlılığını sunabilecek. Castro'nun cenazesi 4 Aralık'ta gerçekleştirilecek.