Köpek sahibi olmak kalbe iyi geliyor

Evcil hayvan sahiplerinin daha sağlıklı yaşadığını ortaya koyan bir çalışma yayımlandı.

27 Ağustos 2019 14:50

16

Yapılan son araştırmalar köpek sahiplerinin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu ortaya koydu.

26

Çek Cumhuriyeti’nde yapılan araştırmada tanısı konmuş bir kardiyovasküler hastalığı olmayan 1769 kişi incelendi. Katılımcıların yüzde 42’si evcil hayvan sahibiydi.

36

Katılımcılar Amerikan Kalp Vakfı’nın belirlediği 7 kritere göre puanlandı: Tansiyon, kolesterol, kan şekeri, fiziksel aktivite, beslenme, vücut kitle endeksi ve sigara içme miktarı.

46

Yüzde 24’ü köpek, yüzde 18’i ise başka evcil hayvan sahibi olan katılımcıların sağlık puanları hiç evcil hayvanı olmayanlarla karşılaştırıldı. Buna göre evcil hayvan sahipleri diğerlerinden daha yüksek puan alırken, köpeği olanların sağlık değerlerinin de diğer evcil hayvan sahiplerine göre daha iyi olduğu görüldü.

56

Kriterler tek tek incelendiğinde köpek sahiplerinin daha fazla fiziksel aktivite yaptığı ve daha sağlıklı beslendiği ortaya çıktı. Ayrıca kan şekeri de diğerlerine göre daha normal seviyede seyreden köpek sahiplerinin sigara içmeye daha eğilimli olduğu görüldü.

66

Dr. Francisco Lopez-Jimenez, bunun nedeninin evcil hayvan sahiplerinin daha az yalnızlık hissetmesi ve depresyon oranlarının daha düşük olması olabileceğini ifade etti.