Karakola imza verme dönemi bitiyor

15 Nisan 2024 11:26

110

Karakola imza verme dönemi bitiyor

210

Adalet Bakanlığı, bir süredir Biyometrik İmza Yöntemi ile Takip Sistemi (BİOSİS) üzerinde çalışma yürütüyor. Bu çalışmayla beraber denetimli serbestlik kapsamında karakola imza verme zorunluluğu ortadan kalkacak. Yükümlüler elektronik cihaz ya da telefon üzerinden takip edilebilecek.

310

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, gelecek dönemde ihalesi yapılıp Türkiye genelinde uygulanmasına başlanacak BİOSİS şöyle işleyecek:

410

Elektronik izleme kapsamında halen 4 alanda ünite kullanımı yapılıyor. Bunlar, konutun terk edilmemesi, belirlenen yerlere gitmek veya belirli alanların terk edilmesinin engellenmesi, alkol kullanımı ve mağdur koruma üniteleri olarak sıralanıyor.

510

Denetimli serbestlik kapsamında halen 300 bin civarında yükümlü bulunmasına karşın elektronik izleme kapasitesi sadece 3 bin kişi. BİOSİS ile 300 bin kişinin elektronik takibi mümkün hale gelecek.

610

Yükümlülerin rızaları alınarak, kendilerine ait elektronik cihazlarına sistem yüklenecek. Biyometrik doğrulama yöntemleri ve GPS özellikleri kullanılarak takip yapılacak. Böylece saha personeline de gerek kalmayacak.

710

Düzenlemeden sonra takip için yükümlünün bulunduğu yere denetim personeli gönderilmeyecek. Böylece personel tasarrufu da sağlanacak. Kamu yararına çalışmada yükümlünün yerinde olup olmadığı uzaktan rahatlıkla kontrol edilebilecek. Yükümlünün, polis merkezine gitmesine gerek kalmadan elektronik cihazı üzerinden gerektiği yerde olup olmadığı kontrol edilebilecek.

810

Belirli bir bölgeye girmemek ve belirlenen bölgeden dışarı çıkamamak yükümlülüğü olan yükümlü ise elektronik cihazı üzerinde kısıtlı bölgeyi görebilecek ve ihlal olmaması için bölgeye girmeyecek. Kısıtlı bölgeye girmesi veya çıkması durumunda sistem otomatik olarak uyarı verecek.

910

Uyuşturucu kullanma, bulundurma ve satma gibi suçları işleyenler de sistemle takip edilebilecek.

1010

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/galeri/gundem/dunyada-ilk-olacak-biosiste-sona-gelindi-karakola-imza-verme-donemi-bitiyor