Karaciğeriniz sinyal veriyor olabilir: Bu 10 belirtiye dikkat...

Karaciğer sorunları yaşıyorsanız belki de detoksa ihtiyacınız vardır. İşte bunu anlamanız için 10 işaret...

20 Nisan 2024 17:35

112

Karaciğeriniz sinyal veriyor olabilir: Bu 10 belirtiye dikkat...

212

Karaciğerin düzgün çalışması sayesinde vücut, optimal şekilde çalışabilen bir denge sağlar ve sağlığın korunması için gereken biyokimyasal süreçleri destekler. Karaciğerin bu çok yönlü işlevleri, sağlıklı bir yaşam için hayati önem taşır. Eğer karaciğer sorunları yaşıyorsanız belki de detoksa ihtiyacınız vardır. İşte bunu anlamanız için 10 işaret!

312

Vücudunuzda aşırı miktarda toksin olduğunda karaciğere yük binebilir. Gastroenteroloji ve hepatoloji uzmanı Dr Pawan Rawal, işlevlerini yerine getirmenin zor olması nedeniyle bunun yorgunluğa yol açabileceğini söylüyor.

412

Sindirim sorunları her zaman tükettiğiniz yiyeceklerle ilgili değildir. Karaciğer fonksiyon bozukluğu varsa safra üretiminin bozulması nedeniyle şişkinlik, kabızlık veya ishale neden olabilir.

512

Derinin ve gözlerin sararması karaciğer hasarına veya fonksiyon bozukluğuna işaret eder. Tipik olarak kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sırasında oluşan sarımsı bir pigment olan bilirubin fazlalığından kaynaklanır.

612

Fazla sıvı tüketmediğinizde idrarınızın renginin koyulaştığını fark edeceksiniz. Ancak koyu renkli idrar aynı zamanda karaciğer sorunlarına da işaret eder. Artan bilirubin seviyeleri idrarın koyulaşmasına neden olarak karaciğer sorunlarına işaret edebilir.

712

Uzman doktor, karnın sağ üst kısmındaki rahatsızlığın aynı zamanda karaciğer iltihabına veya büyümesine de işaret edebileceğini söylüyor.

812

Karaciğer sorunları metabolizmayı bozabilir ve bu da açıklanamayan kilo kaybına neden olabilir. Karaciğer problemi varsa vücudunuz besinleri işlemede zorluk çekecektir. Bu hem zayıflığa hem de kilo kaybına yol açacaktır.

912

Karaciğer fonksiyon bozukluğu kendini kaşıntı, döküntü veya sivilce şeklinde gösterebilir. Bu cilt sorunları toksin birikmesinden kaynaklanmaktadır.

1012

Dr Rawal, toksinlerin nörotransmitter dengesini etkileyebileceğini söylüyor. Bu, ruh hali değişimlerine veya sinirliliğe yol açabilir.

1112

Karaciğer fonksiyon bozukluğu iştahın azalmasına neden olabilir. Besin emilimi sorunları da olacaktır.

1212

Karaciğer hasarı karın veya bacaklarda sıvı birikmesine neden olabilir. Sıvı tutulması vücudun bu kısımlarında şişmeye neden olur.