Kabızlıktan kurtulmanın 7 kolay yolu

23 Eylül 2019 17:53

18

Kabızlık yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli sorunlardan biridir. Kabızlığa iyi gelen ve boşaltım sistemini rahatlatan yiyecekler şöyle:

28

Sıcak suya bal ve limon ekleyerek çay gibi tüketin. Bal, doğal bir kabızlık gidericidir; limon da sindirim sistemini uyarır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

38

Yeteri kadar su içmemek kabızlığın en büyük nedenidir. Bol bol su içmek dışkının vücuttan daha kolay atılmasını sağlar.

48

Kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durun. Bu içecekler vücudun su ihtiyacını karşılamaz, aksine diüretik oldukları için vücuttan gereğinden fazla su atılmasına neden olur.

58

Lifli yiyecekler doğal kabız gidericidir. Dışkının daha fazla su tutmasını sağlayarak vücuttan kolay uzaklaşmasını sağlarlar. Bağırsak sağlığı için her gün en az 20-35 gram lif tüketmek gerekiyor.

68

Kuru erik yüksek lif içeriğinin yanında sorbitol adı verilen kabızlık giderici bir şeker türü içerir. Kuru eriğin etkisini göstermesi 1-2 saat sürebilir; çabuk fayda sağlaması için aşırı tüketmekten kaçının.

78

Keten tohumu ve çemen kabızlığa iyi gelen besinlerdir. Bunları tüketip ardından bol bol su için.

88

Kabızlıktan şikâyetçiyseniz yoğurt dışındaki süt ürünlerinden uzak durun. Yoğurt, probiyotik içeriğiyle bağırsak sağlığına katkıda bulunur ancak diğer süt ürünleri kabızlık için önerilmiyor.