İzin kullanmak, sigarayı bırakmak kadar faydalı

ABD'de yapılan bir araştırma, yıllık izne çıkmanın vücut üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koydu.

23 Ağustos 2019 11:25

19

ABD New York’taki Syracuse Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, tatil yapmanın metabolik sendroma bağlı riskleri en az sigarayı bırakmak kadar azalttığını tıbbi olarak kanıtladı. Modern çağın problemi olarak görülen metabolik sendromda hipertansiyon, kolesterol, kilo fazlalığı ve diyabet gibi rahatsızlıklar bir arada görülüyor.

29

Araştırmaya göre tatile çıkmanın olumlu etkileri için yılda toplam 14 gün izne çıkmak önemli. Kaç kez tatil yaparsanız etki o kadar artıyor. Kişiler ilk tatil yaptıklarında metabolik sendrom üzerine olumlu etkiler yüzde 24 iken buna eklenen her yeni izinde metabolik sendrom gelişme riski yüzde 8 oranında azalıyor.

39

Türkiye Metabolik Sendrom Sıklığı Araştırması Metsend’e göre, toplumun yüzde 36’sı metabolik sendromdan muzdarip. Çocukluktan itibaren görülmeye başlayan rahatsızlık kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha sık görülüyor.

49

Dünyanın saygın tıp dergilerinden JAMA’da yayımlanan araştırmada yaş ortalaması 43 olan çoğu kadın 63 kişi 12 ay boyunca izlendi. Bu kişilerin toplamda 14 gün yıllık ücretli iznini kullanmasıyla, metabolik sendrom riskinin yüzde 47’den yüzde 16’ya düştüğü ortaya çıktı.

59

Prof. Dr. Hasan Aydın, tatilin evde geçirilmesinin bile metabolik sendrom riskini yüzde 27 düşürdüğünü belirtti. Aydın, en çok diyabeti tetikleyen bir tablo olan metabolik sendromda hipertansiyon ve bunu yol açtığı kalp krizleri, çeşitli kalp hastalıkları ve kanser, inme gibi daha ölümcül durumların da gelişebildiğini belirtti. Metabolik sendromu düzelttiğimiz zaman tüm bu hastalıkların gelişimini toptan engelleyebileceğimizi vurgulayan Profesör, araştırmanın ayrıntılarıyla ilgili bilgi verdi.

69

“Çalışmada, metabolik sendrom sıklığının ücretli yıllık iznini kullananlarda daha düşük oranlarda görüldüğü vurgulanıyor. Amerika’da çalışan popülasyonun, ücretli izni olduğu halde sadece yüzde 74’ü yıllık iznini hakkıyla kullanabiliyor. Bu durum bizde de çok farklı sayılmaz.”

79

“İzin kullanmayan insanlarda metabolik sendrom sıklığının yüzde 47’lerde olduğu, ancak tatile çıkanlarda bu oranın yüzde 16'ya düştüğü tespit edilmiş. Arada yüzde 30’lara varan bir fark var. Hatta bu çalışmada, evden çalışanlarda dahi metabolik sendrom sıklığının yüzde 38 iken, iznini evde geçirenlerde riskin yüzde 11’lere düştüğü belirlenmiş. Dolayısıyla izin yapmanın, evde bile geçirseniz, aslında metabolik sendrom üzerine çok olumlu etkileri var.”

89

Uzmanlara göre tatile çıkmak stresi azaltıyor ve kişiler tatil döneminde beslenme düzenine daha çok dikkat ediyor. Çalışma, tatile çıkanların sanıldığı gibi daha sağlıksız beslendiği mitini yalanlıyor. Öte yandan tatilde daha fazla hareket edilmesi de bünyeyi olumlu etkiliyor. Tüm bu veriler bir araya getirildiğinde görülüyor ki yıllık izne çıkmak, metabolik sendrom üzerinde egzersize başlamak ya da sigarayı bırakmak kadar yararlı.

99

İzninizin toplam süresini bir kerede kullanmak yerine ara ara ve sık sık tatil yapmak daha etkili. Tatilin hangi mevsimde yapıldığının ise önemi yok.