İstanbul seçiminden sandık manzaraları

Bugün gerçekleşen İstanbul'daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri, ilginç görüntülere sahne oldu. İşte İstanbul seçiminden akılda kalan görüntüler…

23 Haziran 2019 18:04

19

Onur ve Büşra Çam çifti, düğün törenlerinden önce Sarıyer Dumlupınar İlkokulu’na gelerek oylarını kullandı. Gelinlik ve damatlıkla okula gelen çift, oylarını kullandıktan sonra oy pusulalarını sandığa birlikte attı. Sandık görevlilerinin “Düğüne biz de davetli miyiz?" sözleri üzerine çift "Evet” yanıtını verdi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği çift, daha sonra alkışlar eşliğinde okuldan ayrıldı.

29

Esenyurt’ta Nazım Cihan isimli 44 yaşındaki vatandaş, oy kullanmaya papağanıyla birlikte geldi. Seçime Osmanlı dönem kıyafeti giyerek katılan Cihan’ın Paşa isimli papağını, oy mühürleme işleminin ardından zarfı sandığa attı. Cihan, sonrasında "Papağanım da uzun süredir benimle yaşıyor. Bu demokratik hakkımı onunla beraber kullanmak istedim. Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

39

İstanbul’da seçimde oy kullanmak isteyen ancak hastalığı veya engeli nedeniyle evinden çıkamayan vatandaşlara İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 112 ekipleri yardım etti. Ekipler, seçimlerde oy kullanmak isteyen ancak engeli veya hastalığı olan vatandaşları sandığa taşıdı. Bakırköy’de ikamet eden ve ortopedik engeli nedeniyle evinden çıkamayan 71 yaşındaki Kamile Nuran Küliğ’i 112 ekipleri 6. kattaki evinden tekerlekli sandalyeyle aşağıya indirdi ve kapıda bekleyen ambulansla oy vereceği Bakırköy Anadolu Lisesine götürdü. Burada oyunu kullanan Küliğ, “Çok mutluyum, bizi evden çıkardığı için Sağlık Bakanlığına çok teşekkür ediyorum. Onlar sayesinde oyumuzu kullandık. Herkes için hayırlı olsun” diye konuştu.

49

İstanbul seçiminde oy kullanabilmek için Ayvalık’tan İstanbul’a gelen 93 yaşındaki Şerife Anamoda, sabahın erken saatlerinde Kandilli İlkokulu’na gitti. Ayvalık’taki tatilinden oy kullanmak için dönen Anamoda, torununun ve sandık görevlilerinin yardımıyla oy kullanacağı kabine götürüldü. Güçlükle yürüdüğü fark edilen Anamoda, oy pusulasında seçimini yaptıktan sonra sandık başında duasını ederek oyunu kullandı.

59

Beşiktaş Ali Yalkın Ortaokulu’na oy kullanmak için gelen bir vatandaş, merdiven ve yokuş çıkmasına engel olan bir rahatsızlığı nedeniyle üçüncü katta bulunan sandığa çıkamadı. Bir süre okulun zemin katında bekleyen Ayşe Kora’ya okulda bulunan diğer vatandaşlar yardım etti. Kırılma ihtimaline karşılık plastik sandalye yerine demir sandalyeye oturtulan Kora, 3 kişinin taşımasıyla 3'üncü katta bulunan sandıkta oyunu kullanabildi. Oy kullandıktan sonra hastalığı hakkında konuşan Kora, “Bir ciğer rahatsızlığım var, çok nadir görülen bir hastalık. Birdenbire oluyor, hiçbir nedeni yok. Yürüyemiyorum, merdiven çıkamıyorum, yokuş hiç çıkamıyorum. Hayatı kısıtlayıcı bir hastalık” dedi.

69

Seçim için bazı yaşlı vatandaşlar oy kullanmaya tekerlekli sandalyede, bazıları da yakınlarının yardımıyla gitti. Sağlık sorunlarına rağmen oy kullanmaya gelen 85 yaşındaki Saime Bodur, vatandaşlara oylarını kullanmaları çağrısında bulundu. Saime nine, "Bu zamana kadar kullandık. Herkes gelsin oyunu kullansın. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Saime Bodur’u oy kullanması için okula getiren torunu Murat Bodur, “Tekrardan vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. İstanbul’da yaşayan tüm vatandaşlarımızın oy kullanması gerek. Babaannemi getirdim, vatandaşlık görevini yerine getirdik. İnşallah sağlığı ömür verdikçe tekrardan görevini yerine getirmeye devam edecek” dedi.

79

İstanbullular, bugün vatandaşlık görevini yerine getirdi.

89

Oyunu kullanan çok sayıda vatandaş, sonrasında tatile gitmek için İstanbul Havalimanı'na geldi. Seçim için tatilini yarıda bırakıp İstanbul’a gelen vatandaşlar da geri dönüş yolculuğuna geçti. Bunun üzerine, havalimanında yoğun bir gün yaşandı.

99

İstanbul Havalimanı