Grönland’ı alamayan Trump’a The Guardian'dan satılık ada önerileri

22 Ağustos 2019 16:34

16

Satılık bir ada bulmak her zaman mümkün değil; satıldığında da genelde sadece milyarderler arasında el değiştiriyor. Danimarka’nın Grönland’ın satılık olmadığını vurgulamasının ardından, İngiliz The Guardian gazetesi ABD Başkanı Donald Trump için satılık ada önerilerini listeledi.

26

Şili – Guafo Adası: Güney Amerika’daki adayı 20 milyon dolara satın almak mümkün. 20 bin hektarlık ıssız adada denizaslanları ve penguenler yaşıyor. Adada Şili’ye ait bir meteoroloji istasyonu olması dışında nüfus hareketliliği yok.

36

Şili - Traiguen Adası: 40 bin hektarlık bu adayı 25 milyon dolara satın almak mümkün. Bu iki adanın boyutları Grönland’la kıyaslanacak seviyede değil fakat yüzde 80’inin buzla kaplı olmaması gibi bir avantajları var.

46

Ada olmazsa bir kasabayı himaye altına almak: Geçtiğimiz aylarda İtalya’nın Sicilya şehrinde bir kasabada pek çok ev 1 Euro’ya satışa çıkarılmıştı. Bunun yanında ABD’nin Oregon eyaletindeki Tiller kasabasını satın almak için 2017 yılında 3.85 milyon dolar fiyat belirlenmişti.

56

1 çoban ve keçilerin yaşadığı Yunan Adası: Yunanistan, İyon Adaları’na dâhil bir adayı satın alma imkânı sunuyor. 1 ev ve 1 kilisenin bulunduğu adanın çobanı 4 günde bir keçileri otlatmaya çıkıyor. 1100 hektarlık ada, 45 bin Euro’ya satılıyor.

66

Satın almak yerine yeni bir ada inşa etmek: Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki insan yapımı Al-Marjan Adası 360 milyon pound’a satın alınabiliyor.