Erkeklerde saç dökülmesine karşı neler yapılmalı?

03 Eylül 2019 14:12

18

Saç dökülmesi çoğu zaman doğal bir süreç olmakla birlikte erkeklerde ve kadınlarda bu sorunun farklı nedenleri vardır. Hormonal dengesizlikler ve yaş faktörünün yanında erkeklerde kelliğin ardında çoğunlukla genetik yatkınlık bulunur.

28

50 yaş üstündeki pek çok erkeğin muzdarip olduğu kellik ve saç kaybı, genç yaşlarda da görülebiliyor ancak bu süreci yavaşlatmak hatta önüne geçmek mümkün. Saç dökülmesine karşı dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

38

Dengeli beslenme: Protein ve vitamin açısından zengin besinler saç sağlığı için oldukça önemlidir. Hazır ve işlenmiş gıdaların besin değeri çok düşüktür. Bunun yerine ev yemeklerinin ağırlıklı olduğu dengeli bir beslenme düzeni saç ve cilt sağlığına kayda değer bir fayda sağlar.

48

Saçınıza neyin iyi geldiğini bilin: Yediğiniz yiyeceklerin vücudunuzdaki işlevlerinin bilincinde olmak, ihtiyacınıza uygun beslenmenize yardımcı olur. Örneğin A vitamini kafa derisindeki sebum oranını düzenlerken E vitamini bu bölgeye gelen kan dolaşımını destekler. B vitamini ise saçın sağlıklı rengini korumasına yardımcı olur.

58

Sigarayı bırakmak: Yapılan araştırmalar sigara içmek ile saç dökülmesi arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Sigara, kafa derisine giden kan akışını azaltır ve beslenemeyen bu saç tellerinin dökülmesine neden olur.

68

Stresi azaltın: Saç dökülmesini çok fazla kafaya takmak strese neden olur. Günlük hayatınızdaki diğer faktörler sebebiyle de artan stres seviyesini kontrol altına almak için yoga ve meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Bu aktiviteler stresi azaltmakla birlikte hormonal dengeyi düzenlemek için de etkilidir.

78

Saçınızı çok sık kurutmayın: Fön makineleri saçı çok yüksek ısıya maruz bırakarak saçtaki proteinleri güçsüzleştirir.

88

Hareket edin: Her gün 30 dakikalık bir fiziksel aktivite yapmak hormonal dengeyi düzenler, stresi azaltır ve saç dökülmesini azaltır.