Dünyanın farklı bölgelerindeki çocuklar neler yiyor?

Fotoğrafçı Gregg Segall, dünyanın farklı yerlerindeki çocukların bir haftalık beslenme şeklini belgelemek için çeşitli ülkeleri gezdi. Çocuklardaki obezite oranındaki artıştan etkilenerek bu projeye başlamaya karar veren Segall, az gelişmiş ülkelerde çocukların geleneksel beslenme tarzının küreselleşme karşısında daha az bozulmaya uğradığı sonucuyla karşılaştı. (Kaynak: The Guardian)

03 Temmuz 2019 15:54

19

Meissa Ndiaye, 11, Senegal, 2017: Annesi, babası ve abisiyle tek bir odayı paylaşan Ndiaye, Dakar’ın çöl kısmındaki ağaçtan yoksun bir bölgede yaşıyor. 70’lerde artan yoksul kesimi yerleştirmek için kurulan bu bölgede yaşayan Ndiaye, tatlı yiyecekleri ve keçi etini çok sevmesine rağmen haftalık menüsünde çok az et bulunuyor.

29

Kawakanih Yawalapiti, 9, Brezilya, 2018: Brezilya’da Amazon Ormanları’nın içinde kabilesiyle yaşayan Yawalapiti, kendi ekosistemlerine özgü bitki tohumları topluyor. Kawakanih’in sade bir beslenmesi var: Genelde balık, manyok (karbonhidrat deposu, patatese benzeyen bir bitki), yulaf lapası, meyve ve kuruyemişler. “Yemeğimi yakalamam sadece 5 dakikamı alıyor,” diyen Kawakanih, “Eğer açsan tek gereken en yakınındaki nehire gitmek,” diye ekliyor.

39

Nur Zahra Alya Nabila Binti Mustakim, 7, Malezya, 2017: Nur, ailesiyle birlikte Kuala Lumpur’da 3 odalı bir evde yaşıyor. Yediklerinin yaklaşık yüzde 90’ı ev yapımı yiyecekler. Nur, annesinin yemeklerini sevdiğini söylüyor; özellikle de pirinç, haşlanmış yumurta, salatalık, ançüez, yer fıstığı ve acı sosla yapılan ‘nasi lemak’ isimli yöresel bir yemek Nur’un favorisi.

49

Rosalie Durand, 10, Nice, France, 2017: Annesi ve babası boşandığı için, Rosalie vaktinin yarısını annesinde, diğer yarısını babasında geçiriyor; bu nedenle hem Akdeniz mutfağına hem de Fransız Alpleri’nin yemek kültürüne aşinalığı var. Yemek sektöründe çalışan babası sayesinde krep yapmayı ve çeşitli salatalar hazırlamayı öğrenen Rosalie’nin beslenmesinde taze balıkların da geniş yeri bulunuyor.

59

Yusuf Abdullah Al Muhairi, 9, Birleşik Arap Emirlikleri, 2018: İrlandalı bir anne ile Dubaili bir babanın Birleşik Arap Emirlikleri’nde doğan oğlu Yusuf Abdullah, annesinin yaptığı çırpılmış yumurta ve tostları sevdiğini söylüyor. Annesi ve babası ayrılan Yusuf, yazın İrlanda’ya gidip dedesiyle balık tutmanın hayalini kuruyor.

69

Anchal Sahani, 10, Hindistan, 2017: Ailesi ve 2 kardeşiyle 6 metrekarelik alüminyumdan bir kulübede yaşayan Anchai, Mumbai’nin dışındaki bir şantiye alanında yaşıyor. Babası günde 5 dolardan az kazanmasına rağmen bu para annesinin günlük taze sebze-meyve almasına olanak sağlıyor. Dolayısıyla genelde ev yapımı köri, mercimek, gözleme gibi yemekler yiyor.

79

Greta Moeller, 7, Almanya, 2017: Ailesi ve küçük kız kardeşiyle yaşayan Greta, büyükanne ve dedesiyle de oldukça vakit geçiriyor. Dedesinin evine giden yolda bir kestane ağacı olduğunu söyleyen Greta, sonbahar aylarında bu ağaçtan kestane toplamayı çok seviyor. En sevdiği yemeğin patates püresi ve balık kroket olduğunu söyleyen Greta, sütlaca da karşı koyamıyor.

89

Alexandra (9) ve Jessica (8) Lewis, Kaliforniya, ABD, 2016: Alexandra ve Jessica NASA’da mühendis olan babası ve dedesiyle birlikte yaşıyor. Bahçelerinde pek çok meyve yetiştiriyolar: Böğürtlen, üzüm ve çeşitli meyve ağaçları; incir, şeftali, nar, ahududu ve muz. Ayrıca bahçelerinde yumurtalarından faydalandıkları tavukları da var.

99

Isiah Dedrick, 16, Kaliforniya, 2016: Issiah, yemek işinin büyük kısmını üstlenen anneannesi ve annesinin yanında büyüdü. Issiah’nın en büyük hayali bir gün kendi bahçesine sahip olmak. 16 yaşındaki çocuğun en sevdiği yemekler kadınbudu köfte ve tavuk. Annesi Issiah’nın kola gibi gazlı içecekler içmesine izin vermiyor. Ayrıca Issiah çekimin ardından yediği abur cuburları azaltma kararı vermiş. (Derleme & Çeviri: Aylin Şener)