Dünya liderlerinden 'Sri Lanka' mesajları

21 Nisan 2019 13:10

19

T24 Dış haberler | Birçok dünya lideri Sri Lanka'da meydana gelen bombalı saldırıları kınadı ve taziye mesajı yayımladı. Şu ana kadar 185 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı saldırılara dünya liderlerinde gelen ilk tepkiler şöyle:

29

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm #SriLanka halkına şahsım ve Milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum.

39

Britanya Başbakanı Theresa May: Sri Lanka'daki otellere ve kiliselere yapılan saldırılar gerçekten korkunç, saldırılardan etkilenenlere bu trajik zamanda en içten dileklerimi yolluyorum. "Kimsenin ibadetini korku içinde yapmadığından emin olmak için birlik içinde durmalıyız"

49

Hindistan Başbakanı Narendra Modi: Sri Lanka'daki saldırıları sert bir şekilde kınıyorum. Bölgemizde böyle bir barbarlığa yer yok. Hindistan, Sri Lanka halkı ile birlik içerisinde duruyor. Düşüncelerim ağrılı aileler ile birlikte ve yaralılar için dua ediyorum.

59

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: Sri Lanka'daki otel ve kiliselere yapılan terör saldırıları hakkında derin üzüntü duyuyorum. Bu haince saldırıları kınıyoruz. Sri Lanka ile birlik içinde duruyor ve bu Paskalya Günü hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyorum

69

Pakistan Başbakanı İmran Han: Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'nda meydana gelen ve yüzlerce değerli canın ölümüne, yaralanmasına sebep olan bu terör saldırısını sert bir biçimde kınıyorum. Sri Lankalı kardeşlerimize baş sağlığı diliyoruz. Bu yas zamanında Pakistan, Sri Lanka'nın yanında duracaktır.

79

Kremlin'in resmi Twitter hesabında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sri Lanka lideri Maithripala Sirisena'yı aradığı ve baş sağlığı dilediği belirtildi.

89

Britanyalı diplomat Sally Axworthy, Papa Francis'in Sri Lanka'daki saldırıda hayatını kaybedenler için dua ettiğini belirtti. Reuter, Papa Francis'in saldırıları kınadığını bildirdi.

99

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker: Çok kişinin hayatını kaybettiği Sri Lanka'daki saldırıları duyduğumda dehşet ve üzüntü hissettim. Barış içinde ibadet etmek için toplanan ve bu güzel ülkeyi ziyaret etmek için orada olan insanların ailelerine en içten dileklerimi sunuyorum. Destek vermeye hazırız.