Dünya basınında bugün | "Trump için çifte talihsizlik"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

01 Mart 2019 11:26

110

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA - Britanya’nın gündeminde istismarcı kocasını öldüren Sally Challen’a yeniden yargılanma hakkı verilmesi var. ABD gazeteleri ise Trump ve Kim Jong Un arasındaki zirveden bir sonuç çıkmamasını manşetlerine taşıdı. Al Arabiya gazetesi Pakistan Başbakanının Hindistanlı pilotu iade etme hakkında yaptığı açıklamaları manşetine taşıdı. 1 Mart 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

210

THE GUARDIAN | CEZA KESİLMEMESİ CİNSİYETLER ARASI MAAŞ FARKININ KALKMASI İÇİN VERİLEN MÜCADELEYİ ALAY KONUSU YAPIYOR - The Guardian’ın haberine göre doğruyu yansıtmayan veriler ve yaptırım uygulanmaması cinsiyetler arası maaş farkının kalkması için kullanılan “raporlama sistemini komik duruma düşürüyor”. Habere göre geçen yıllarda maaş eşitsizliğini kanıtlayan sonuçlar ortaya çıktı, ancak yeni raporların sunulma tarihine 1 ay kala yanlış veri sunan şirketlere hiçbir ceza verilmedi. Habere göre 30 şirket 2017 raporunda doğru bilgi beyan etmedi.

310

THE TELEGRAPH | YARGIÇLAR İSTİSMARCI KOCALARINI ÖLDÜREN KADINLARA UMUT VERDİ - İstismarcı kocasını bir çekiç ile öldüren Sally Challen’a yeniden yargılanma hakkı veridi. Avukatlar, bu kararın “istismarcı kocalarını öldürdüğü için hapse atılan her kadına umut olabileceğini” belirtti.

410

THE ECONOMIST | MODİ’NİN TEHLİKELİ ANI - The Economist dergisi kapağına Pakistan ve Hindistan arasındaki gerginlik hakkında bir makalenin başlığını taşıdı. Makalede iki taraf arasındaki gerilimin nadir bir şey olmadığı ancak Hindistan’da seçimler yaklaşırken Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye “sert” davranması konusunda baskı yapıldığı belirtildi. Makalenin yazarı, “Hindistan ve Pakistan ateşle oynamayı bırakmalı” diye yazı

510

THE NEW YORK TIMES | GÖRÜŞMELERİN BAŞARISIZ OLMASI TEKE TEK DİPLOMASİNİN RİSKLERİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ - Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleştirilen zirve anlaşma yapılmadan sona erdi. Trump, zirveden sonra “Kuzey Kore nükleer silahsızlanma karşısında bütün yaptırımların kaldırılmasını istedi” dedi, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı ise “sadece bazı yaptırımların kaldırılması karşısında ana nükleer üssümüzü kapatacağımızı belirttik” şeklinde onunla çelişen bir açıklamada bulundu. NYT’ten David E. Sanger, bunu “liderden lidere diplomasinin tehlikesi” olarak değerlendirdi. Sanger, bu gibi durumlarda eğer iki lider arasındaki görüşmeler başarısız olursa sürecin tıkandığını, çünkü görüşecek daha yetkili isimler kalmadığını ifade etti.

610

THE WASHINGTON POST | TRUMP ANLAŞMA YAPAMADAN GERİ DÖNDÜ - The Washington Post gazetesi “kendisini anlaşma ustası ilan eden Trump’ın” 20 saatlik bir uçuş yaptığı Vietnam’dan eli boş döndüğünü belirtti. Post, zirvede Trump’ın “diktatörü cephanleğinden vazgeçiremediğini” yazdı. Habere göre Beyaz Saray’ın zirve ile ilgili olarak yayınladığı programda iki liderin anlaşma imzalayacağı bir tören düzenleyeceği yazıyordu, ancak bu tören ani bir şekilde iptal edildi.

710

MOSCOW TIMES | İDDİA: KİSELYOV’UN YEĞENİ UKRAYNALI İSYANCILAR İLE BİRLİKTE SAVAŞMAK İÇİN EĞİTİM ALMASI SEBEBİYLE ALMANYA’DA TUTUKLANDI - Rusya devlet televizyonunda batı karşıtı programlar yapan, Moscow Times’ın “propagandacı” olarak nitelendirdiği Dmitry Kiselyov’un yeğeni, Rus basınına göre Ukrayna’daki isyan hareketine katılmayı planladığı için tutuklandı. RTVI’nin iddiasına göre aynı zamanda Alman vatandaşı olan Sergei Kiselyov “bağımsız bir devletin güvenliğine tehdit oluşturmak” ve “silah bulundurmakla” suçlanıyor. Dmitry Kiselyov, daha önce yeğenini “Ukrayna’daki bölücülerle aynı cephede savaşmak” ile suçlamıştı.

810

LE MONDE | TRUMP İÇİN ÇİFTE TALİHSİZLİK - ABD Başkanı Donald Trump, 28 Şubat günü, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile gerçekleştirdikleri nükleer silah bırakma zirvesinin sonuç vermediğini açıkladı. Aynı zamanda, Trump’ın eski avukatı Michael Cohen mahkeme karşısında kendisi hakkında “ırkçı, yalancı, sahtekar” ifadelerini kullanıyordu.

910

BILD | ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BİN-LADİN’İN OĞLUNUN KAFASINA 1 MİLYON DOLAR ÖDÜL KOYDU - ABD Dışişleri Bakanlığı, öldürülen eski El Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Laden’in oğlu hakkında istihbarat paylaşan kişiye bir milyon dolara kadar ödül vereceğini açıkladı. Habere göre Hamza bin Ladin, Ağustos 2015’ten beri sosyal medya üzerinden video ve ses kayıtları ile babasının öldürülmesinin intikamı için çağrı yapıyor. Hamza’nın radikal İslamcı terör örgütü El Kaide’de de öncü bir rol üstlendiği belirtiliyor.

1010

AL ARABİYA | İMRAN HAN: PAKİSTAN, HİNDİSTANLI PİLOTU BİR “BARIŞ JESTİ” OLARAK CUMA GÜNÜ SERBEST BIRAKACAK - Pakistan Başbakanı İmran Han, uçağı düşürüldükten sonra Pakistan'da gözaltına alınan Hindistan Hava Kuvvetleri pilotu Abhinandan Varthaman'ın bir 'barış jesti' olarak cuma günü serbest bırakılacağını belirtti