Dünya basınında bugün | "Prens Harry ve eşi Meghan Afrika'da bir ülkeye yerleşecek"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

21 Nisan 2019 11:55

18

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ - İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tom Watson, The Observer’a bir yazı yazdı. Watson bu yazıda partisinin “bir an önce Brexit konusunda kararsız davranmayı bırakması gerektiğini” belirtti. The Times ise Prens Harry ve eşi Meghan’ın eşinin bebeklerinin doğumunun ardından bir görev için Afrika’da bir ülkeye yerleşebileceğini yazdı. ABD’nin gündeminde “Mueller raporu” var. Washington Post, Özel Yetkili Savcı Mueller’in Trump’a “neden suçlama yöneltmediği” sorusuna cevap aradı. Alman gazetesi FAZ, internet sitesinde Sri Lanka’daki patlamalara yer verdi. Moscow Times da Rus petrol devi Rosneft’in haber ajansı Reuters’ı “ülkede yasaklamakla” tehdit ettiğini yazdı. 21 Nisan 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

28

THE OBSERVER | CORBYN’İN YARDIMCISI: İŞÇİ PARTİSİ’NİN BREXİT KONUSUNDAKİ KARARSIZLIĞI FARAGE’A BİR ARMAĞAN - İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tom Watson, partisinin Brexit konusunda kararsız davranmaya devam etmesi durumunda Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Nigel Farage’ın yeni aşırı sağcı Brexit Partisi’ne “yenileceğini” ifade etti. Watson, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in ikinci bir referandumu “daha açık bir şekilde” desteklemesi gerektiğini de belirtti. The Observer için kaleme aldığı yazıda Brexit Partisi’ni kastederek, “Arkamıza yaslanıp bu aşırı sağcı partinin başarılı olmasını izleyemeyiz” yazan Watson, “Halka İşçi Partisi’nin bu krizden bir çıkış planı olduğunu göstermeliyiz” diye devam etti.

38

THE TIMES | ORTAYA ÇIKTI: SARAYIN MEGHAN VE HARRY İÇİN AFRİKA PLANI - The Times’ın haberine göre Britanya Kraliyet ailesi üyeleri, Prens Harry ve eşi Meghan’ın çocuklarının doğumundan sonra Afrika’da bir ülkeye taşınmasını istiyor. Habere göre çift Afrika’da hayır işleri yapacak ve Britanya’yı tanıtacak.

48

NEW YORK TIMES | GÜVENLİK ENDİŞELERİ BOEİNG’İN DREAMLİNER İMALATHANESİ İÇİN SIKINTI YARATIYOR - NYT’nin haberine göre Boeing’in Dreamliner 787 uçaklarının yapıldığı imalathane ilk açıldığında “çok modern” olarak tanımlansa da “güvenlik endişeleri” ve “kontrollerin iyi yapılmaması” imalathanenin itibarına gölge düşürdü. NYT’nin gördüğü belgelere göre imalathanede kalite ve güvenlikten çok hızlı ve çok üretim hedefleniyor.

58

WASHINGTON POST | SORUŞTURMANIN ORTASINDA YASAL BİR ANLAŞMAZLIK - Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü soruşturma sonucunda hazırladığı raporda Trump’ın suçlanıp suçlanmamasıyla ilgili bir sonuca varmamıştı. WP’nin haberine göre Mueller’ın bu kararı ABD Adalet Bakanlığı Yasal Danışmanlık ofisinin “Aktif görevde bulunan bir başkan suçlanmamalı” görüşü ile bağlantılı olabilir. Mueller’in 2 yıl boyunca yürüttüğü soruşturmanın ardından bu kararı alması birçok kişiyi şaşırtmıştı.

68

MOSCOW TIMES | ROSNEFT ‘VENEZUELA RAPORUNDAN’ SEBEP REUTERS’I RUSYA’DA YASAKLAMAKLA TEHDİT EDİYOR - Rus petrol şirketi Rosneft, Reuters haber ajansını “Rusya’da faaliyet göstermesini yasaklamakla” tehdit etti. Reuters, Rosneft’in “Venezüella'nın ABD yaptırımlarından kaçınmak amacıyla Rusya'ya petrol sattığını” gösteren bir rapor yayımlamıştı. Rosneft tarafından yapılan açıklamada “Sahte ajansın Rusya’daki yasadışı faaliyetlerini önlemek için kolluk kuvvetlerine başvurmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz” ifadeler kullanıldı.

78

FRANKFURTER ALLGEMEINE | SRİ LANKA: KİLİSELER VE OTELLERE YAPILAN SALDIRILARDA 130’DAN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ - Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. Saldırılarda 156 kişi hayatını kaybederken Paskalya Bayramını kutlamak için bir araya gelen yüzlerce Hıristiyan yaralandı. Patlamaların bomba kaynaklı olduğu ifade ediliyor.

88

AL ARABİYA | SUDANLI YETKİLİLER BEŞİR’İN PARTİSİNİN ÜYELERİNİ TUTUKLADI - Sudan’ın askeri darbe ile devrilen Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in partisinin üst düzey yetkilileri tutuklandı. Al Arabiya’nın aktardığına göre ayrıca 8 yüksek rütbeli istihbarat birimi üyesi “Beşir hükümetinin kalıntılarını ortadan kaldırmak amacıyla” emekli edilecek.