Dünya basınında bugün | "Mueller, Trump- Rusya bağlantısı bulamadı"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

25 Mart 2019 10:36

19

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUS & ALİ İSMAİL KAÇAR & MELİS KARACA - Hazırlanması 2 yıl süren Mueller raporunda Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmediği ve Trump ile Moskova arasında gizli bir işbirliği olmadığı sonucuna varıldı. ABD basınında bu raporun paylaşılan bulguları geniş yer buldu. Britanya gündeminde ise May’in Brexit anlaşmasını kurtarma çabaları var. Geçen günlerde hükümet yetkililerinin kendisine bir “darbe” yapacağı iddiaları ortaya atılmışken May, Brexit destekçilerini anlaşmasına destek vermeye ikna etmek için bir zirve düzenledi. Alman gazetesi FAZ ise Venezuela’ya inen Rus askeri uçağına dikkat çekti. Al Arabiya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “S- 400’ler” ile ilgili açıklamasını manşetine taşıdı. 25 Mart 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

29

THE GUARDIAN | MAY’İN ANLAŞMASININ ONAYLANMA İHTİMAL UZAKLAŞIRKEN BREXİTÇİLER BASKIYI ARTTIRIYOR - Theresa May dün, Boris Johnson gibi Brexit’i destekleyen siyasetçilerle bir zirvede bir araya geldi. Zirvede amaç “Brexitçilerin”de destek vereceği bir anlaşma üretmekti, ancak The Guardian’n haberine göre görüşmeler başarısız oldu. Zirvedeki birçok Brexit destekçisi May’i “Aynı sözleri tekrarlamak ve yeni bir şey söylememekle” suçladı. Zirve, hükümet üyeleri tarafından May’e bir “darbe” yapılacağı söylentilerinin ortaya çıkmasının ardından yapıldı. 3 bakan bu iddiaları sert bir şekilde yalanladı.

39

THE TIMES | MAY TUTUNDU VE NUMARA 10’DAN AYRILMA TARİHİ BELİRLEMEYE KARŞI ÇIKTI - Britanya Başbakanı Theresa May, “darbe” söylentilerine rağmen “AB anlaşmasına destek verelim, istifa etmek için tarih belirle” çağrısına direndi. May dün Brexit destekçisi siyasetçiler ile bir araya geldi. Habere göre May “Brexitçilerin” anlaşmasını 3. oylamada desteklemesi için yeni bir strateji izlemeye başladı. May, “Sert Brexit destekçilerini” destek almaması durumunda “daha çok taviz veren bir anlaşma” ile tehdit ediyor.

49

THE NEW YORK TIMES | MUELLER TRUMP-RUSYA BAĞLANTISINI BULAMADI – Özel yetkili savcı Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Trump’ın 2016 seçimlerinde Rusya’dan yardım aldığına dair bir delil bulamadı. Buna göre Rusya ile ilintili bazı kişiler Trump’ın seçim kampanyasına yardım teklifi götürseler de ortada somut bir yardımın olmadığı açıklandı. Mueller’in belgesi Trump’ın Rusya bağlantısı konusunda bir suçu olmadığını söylese de ABD Başkanı’nın adaleti engellemekten henüz aklanmadığını belirtti. Ancak bulguların Trump için önemli bir zafer olduğu da bir gerçek. Demokratlar Mueller araştırmasını resmi olarak bitirene kadar bekleyecek ve son karara göre başkanın görevden alınma sürecine dair başvuru yapıp yapmamaya karar verecek. Trump sevincini gizlemeyerek “Ülkemizin bunu yaşamak zorunda kalması utanç verici” dedi.

59

THE WASHINGTON POST I “HİLE YOK” MEYDAN OKUYAN BİR SÖZDEN TRUMP’IN YENİDEN SEÇİLMESİ İÇİN BİR SEÇİM SLOGANINA DÖNÜŞTÜ – Gazetede yer alan Josh Dawsey, Ashley Parker ve Philip Rucker’ın analizine göre Trump’ın sihirli cümlesi “hile yok”, Adalet bakanlığının 2016 seçimlerinde hile kanıtı bulunamadığı açıklaması sonrası bir seçim sloganına döndü. Bu açıklama sonrası Trump’ın eli güçlendi. Rusya’nın seçimlerde Trump’a yardım etmediği, Washington kurulu düzeninin Trump’ı devirmeye çalıştığı gibi söylemler Trump’ın seçim kampanyasını güçlendirirken Demokratların Başkanı araştırmasını da zorlaştıracak. Ancak Demokratların şansı tamamen tükenmiş değil, tabi eğer raporun tamamında Trump’ın uygunsuz bir davranışta bulunduğunu ortaya çıkarabilirlerse. Ancak açıklamadan dakikalar sonra Trump kendisini bir kurban olarak gösterirken, Demokratlar cephesinde bekleme eğilimi hakim.

69

MOSCOW TIMES | MUELLER RAPORU: TRUMP- RUSYA GİZLİ ANLAŞMASINA DAİR BİR KANIT YOK - Özel yetkili savcı Robert Mueller tarafından hazırlanan “Rusya’nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahalesine” dair rapordan bazı bulgular halk ile paylaşıldı. Mueller raporunda Başkan Trump’ın bir suç işlediğine dair bir bulgusu olmadığını, ancak Trump’ı “temize çıkarmadığını” da belirtti. Raporda ayrıca Trump’ın 2016 seçimlerinde Hillary Clinton’ı yenmek için Rusya ile iş birliği yaptığına ve Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğine dair bir kanıt bulunamadığı da belirtildi.

79

LE FIGARO | CİHATÇI TEHDİT DEVAM EDİYOR - IŞİD, Suriye Baghouz’daki yenilgisinin ardından kayıplara karıştı. Le Monde gazetesi “Fakat hayatta kalan üyelerle yaşatılan ideoloji, hâlâ bir tehdit unsuru” yazdı.

89

FRANKFURTER ALLGEMEINE | RUS ASKERİ UÇAĞI VENEZUELA’DA- FAZ, askeri mühimmat ve ilaç taşıyan bir Rus uçağının Venezuela’ya indiğini yazdı. Rus haber ajansı Sputnik, bu iddiayı doğruladı. Venezuela basınına göre, Antonov 124 bir taşıma makinesi , 99 askeri ve 35 ton yük taşıyan bir Ilyushin 62 Caracas’a getirildi.

99

AL ARABIYA | ERDOĞAN TÜRKİYE’NİN RUS S-400 ALIMINDAN GERİ ADIM ATMAYACAĞINI SÖYLEDİ – Recep Tayyip Erdoğan pazar günü S-400 füze sistemlerinin Rusya’dan alımı konusunda geri ABD ne derse desin adım atmayacağını söyledi. Reuters’a açıklama yapan yetkililere göre, ABD F-35’lerin teslimatını her an dondurabilir. Erdoğan ayrıca Türkiye’nin Golan Tepeleri meselesini Birleşmiş Milletler (BM)’ye götüreceğini ve ABD’nin Golan Tepeleri açıklamasının “Netanyahu’ya bir hediye olduğunu” belirtti.