Dünya basınında bugün | İsrail halkı sandık başında

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

09 Nisan 2019 10:36

18

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ - İsrail’de halk erken genel seçim için sandık başında. Al Arabiya bu seçimlerin “Netanyahu hükümeti için bir referanduma benzediğini” belirtti. The Telegraph’ın haberine göre kıdemli hükümet üyeleri Britanya Başbakanı Theresa May’e sert bir biçimde çıkıştı. Bu yetkililer May’den “hemen istifa etmesini” talep etti. Avrupa basınının gündeminde olan bir başka konu ise May’in Brexit tarihini ileri itmek için AB üye ülkelerinin liderleriyle görüşmeye başlaması. May’in bu liderlerden destek istemesi bekleniyor. ABD gazetelerinin ilk sayfalarında ise İç güvenlik Bakanlığı’ndan üst üste gelen “istifalar” var. 9 Nisan 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

28

THE GUARDIAN | MAY, MUHAFAZAKARLARIN ÖFKELENMESİ RİSKİNİ GÖZE ALARAK DAHA FAZLA ZAMAN İSTEDİ - Muhafazakar Parti’nin Avrupa Birliği seçimleri için aday belirleme sürecini başlatması “Sert Brexitçilerin” tepkisini çekti. AB seçimleri Brexit için belirlenen tarihten sonra yapılacaktı, ancak potansiyel ertelemeler Birleşik Krallık’ı seçimlere katılmaya zorlayabilir. The Guardian’ın haberine göre Başbakan Theresa May, Fransa’nın ve Almanya’nın liderlerinden Brexit tarihini geciktirmek için destek isteyecek.

38

THE TELEGRAPH | BAŞBAKANA “PROBLEM SENSİN” DENDİ - Telegraph’ın haberine göre Muhafazakar Parti’den etkili isimler pazartesi günü başbakanlık konutunda yapılan toplantıda Başbakan May’e “Hemen istifa etmelisin” dedi. Habere göre bu sözler karşısında May sessizlik içinde oturdu ve geleceğini tartışmayı reddetti. Telegraph ayrıca May’in yeni bir Brexit referandumu için bir milletvekili oylaması yapmayı planladığını yazdı.

48

NEW YORK TIMES |TRUMP GÖÇE KARŞI SERT TAVIR AMAYI PLANLIYOR: YENİ POLİTİKALARA AİLELERİN AYRILMASI TEKRAR DAHİL OLABİLİR - NYT’ye göre Trump’ın en yetkili iç güvenlik görevlilerini kovması göçmenlik konusunda daha da sert bir politika izleyeceği anlamına geliyor. Bu yeni politikalara geçen yaz olduğu gibi “sınırı yasa dışı biçimde geçerken yakalanan” anne ve babalardan çocukların ayrılmaya zorlanması dahil olabilir.

58

THE WASHINGTON POST | GİZLİ SERVİS DİREKTÖRÜ İŞİNİ BIRAKMAYA ZORLANAN EN SON KİŞİ OLDU - ABD Başkanı Donald Trump, İç Güvenlik Bakanlığı’ndaki işten çıkarmalara devam etti. İç Güvenlik Bakanı Kistjen Nielsen’in başkanın talebiyle istifa etmesinden bir gün sonra Gizli Servis Direktörü Randolph Tex Alles de aynı şekilde görevi bıraktı. The Post’un haberine göre bakanlık çalışanları istifaların devam etmesini bekliyor. Bir İç Güvenlik Bakanlığı çalışanı, “Bütün departmanın kafasını kesiyorlar” dedi.

68

MOSCOW TIMES | ANKET: ÇOĞU RUS AVRUPA KONSEYİ ÜYELİĞİNİ TERCİH EDİYOR - Rus vatandaşların çoğunluğu ülkelerinin insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü savunmayı amaçlayan Avrupa Konseyi’ne üyeliğini desteklediğini belirtti. Rusya’nın parlamento toplantılarına katılma hakkı 2014 yılında Kırım’ın ilhakından sonra askıya alınmıştı. Rusya bunun karşılığında kuruluşa yıllık ödeme yapmayı bırakmıştı. Konu ile ilgili yapılan iki anketin birinde yüzde 58, birinde ise yüzde 84 oranında Rusların Avrupa Konseyine pozitif bir bakış açısına sahip olduğu ortaya çıktı.

78

THE LOCAL DEUTSCHLAND | MERKEL ACİL BİR BREXİT TOPLANTISI İÇİN BRİTANYA BAŞBAKANI MAY’İ KONUK EDECEK - May ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün bir araya gelecek. May, Merkel’den Brexit tarihini geciktirmesi için yapacağı girişime destek vermesini talep edecek.

88

AL ARABİYA | İSRAİLLİLER NETANYAHU’NUN ”BAŞBAKANLIK REKORUNU KIRMA REFERANDUMU” İÇİN SANDIKLARA GİDİYOR - İsrail halkı erken genel seçim için sandıklara gitmeye başladı. Al Arabiya, bu seçimin Netanyahu için bir “referandum” gibi geçeceği benzetmesinde bulundu. Netanyahu kazanırsa en uzun süre görev yapan başbakan ünvanını alacak. 41 tane parti Knesset'in (İsrail parlamentosu) 120 koltuğu için yarışacak. Bir partinin veya koalisyonun hükümet kurabilmesi ve başbakan belirleyebilmesi için 120 koltuktan 61'ini kazanması gerekiyor. Anketlere göre başbakanlık yarışı Netanyahu ile Mavi ve Beyaz partinin lideri eski genelkurmay başkanı Benny Gantz arasında geçecek. Anketlerde ufak bir farkla olsa da Netanyahu'nun Likud Partisi bir adım önde.