Dünya basınında bugün | Dünya Soçi'deki üçlü zirveyi ve Trump'ın ulusal acil durum kararını konuşuyor

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

15 Şubat 2019 10:30

111

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & HAKAN AKSAY & MELİS KARACA - Britanya’nın gündeminde Başbakan Theresa May’in Brexit stratejisi için yapılan Parlamento oylamasında bir yenilgi daha alması var. ABD gazetelerinin ilk sayfalarında ise sınır güvenliği anlaşmasının resmi olarak Kongre’de onaylanması ve Trump’ın imzalayacağını ancak ardından duvarı inşa etmek için ‘ulusal acil durum’ ilan edeceğini açıklaması var. Birçok farklı ülkeden gazeteler Soçi’de yapılan üçlü zirveyi manşetine taşıdı. 15 Şubat 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

211

THE GUARDIAN | BAŞKA BİR BREXIT OYLAMASI: MAY YİNE KÜÇÜK DÜŞTÜ - Britanya Başbakanı Theresa May’in yeni Brexit stratejisi için Avam Kamarası’nda yapılan oylamada 303 oya 258 oy ile reddedildi. May’e kendi partisindeki Avrupa Birliği karşıtları destek vermedi, bu gruptaki Muhafazakar Partililer yeni strateji “anlaşmasız Brexit olasılığını ortadan kaldırdığı için” oy kullanmamaya karar verdiler. The Guardian’ın haberine göre böylece May’in, partilileri yeni anlaşma arkasında birleştirme planları suya düştü.

311

FINANCIAL TIMES | SURİYE’DEKİ BÖLÜNME LİDERLERİN BİRLİK GÖSTERMESİNE SEBEP OLDU - FT gazetesi Soçi’de Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Başkanı Hasan Ruhani arasında yapılan toplantıyı ilk sayfasına taşıdı. FT, açıklamalardaki “birlik” vurgusuna dikkat çekti.

411

NEW YORK TIMES | AMAZON NEW YORK KAMPÜSÜNÜ RAFA KALDIRDI - E- ticaret devi Amazon, siyasetçiler, aktivistler ve sendika liderleri tarafından gördüğü tepki sonrasında New York’a bir kampüs inşa etmekten vazgeçti. Birçok insan “bir teknoloji devinin devletten 3 milyar dolar teşvik primi” almaya ihtiyacı yok diyerek projeye karşı çıkmıştı.

511

THE WASHINGTON POST | BÜTÇE ANLAŞMASI ONAYLANIRKEN ACİL DURUM TEMİNATI VERİLDİ - ABD Kongresi iki partinin de üzerinde çalıştığı bir “Sınır güvenliği anlaşması” üretip onaylamayı başardı. Donald Trump, anlaşmayı imzalayacağına söz verdi ancak sağlanan bütçe sınır duvarı için yeterli olmadığı gerekçesiyle ‘Ulusal acil durum’ ilan edeceğini belirtti. Anlaşma Senato’da 83’e 16, Temsilciler Meclisi’nde 300’e 128 oy alarak Kongre’den rahatça geçti. Anlaşmanın Trump tarafından da imzalanmasının ardından ABD bir hükümet kapanması tehdidini daha atlatmış olacak.

611

WALL STREET JOURNAL | TRUMP HARCAMA ANLAŞMASINI İMZALAYACAK VE ULUSAL ACİL DURUM İLAN EDECEK - WSJ da Trump’ın Kongre’den geçen sınır güvenliği anlaşmasını imzalayacağını belirtmesini ama ulusal acil durum ilan edeceğini iletmesini manşetine taşıdı. WSJ, Trump’ın böylece başka bir hükümet kapanmasını engellediğini, ancak yeni bir kavga başlattığını belirtti.

711

KOMMERSANT | BU KADAR MÜCADELE YETERLİ GÖRÜNÜYOR - Böyle ironik bir başlık kullanan Kommersant gazetesi, dünkü Soçi zirvesinde çok yeni bir açıklama duyulmadığını savunuyor. Dün Putin’in gündüz Ruhani ve Erdoğan’la akşam da judocularla “maç yaptığını” yazan gazete, herkesin İdlib’le ilgili bir atılım beklerken “Suriye’de anayasa komitesi kurulacak” türü bir cümleyle karşılaştığını vurguluyor. Bu arada Erdoğan’ın artık Esad’la uğraşmaktan vazgeçtiğine dikkat çekiyor.

811

MOSCOW TIMES | RUS MİLLETVEKİLLERİ VATANDAŞLARA HAKARET EDEN HÜKÜMET YETKLİLERİNE PARA CEZASI VERMEYİ TEKLİF ETTİ - Moscow Times’ın haberine göre son günlerde Rus gazetelerinin manşetlerinde sık sık vatandaşlara hakaret eden siyasetçilerle ilgili haberler görülüyor. Parlamentoda bulunan komünist milletvekilleri bu hakaretleri edenlerin cezalandırılmasını istedi. Cezanın 50 bin ruble (Yaklaşık 4 bin TL) olması talep edildi.

911

LE MONDE | GENÇLER İKLİM İÇİN SEFERBER OLURSA - Le Monde’da yer alan habere göre, Fransız öğrenciler bugün(15 Şubat 2019) iklim değişikliğine farkındalık yaratmak için Avrupa genelinde yayılan öğrenci yürüyüşlerinden birini gerçekleştirecek. “Felaketle karşı karşıya” sloganlı hareket, hükümetlerin küresel ısınmaya karşı daha somut önlemler almasını talep ediyor. Grande Ecole öğrencileri bir imza kampanyası başlatarak, çalıştıkları şirketlere ekoloji departmanları oluşturmalarını öneriyor.

1011

FRANKFURTER ALLGEMEINE | ABD KAPANMA VE ACİL DURUM ARASINDA KALDI - ABD Kongresi sınır güvenliği için yapılacak olan anlaşmayı onayladı. Donald Trump bu anlaşmadan tam olarak memnun olmasa da imzalayacağını belirtmişti. FAZ’ın haberine göre böylece hükümet kapanması engellenmiş oldu. Ancak dün akşam Trump’ın duvarı inşa etmek için ‘ulusal acil durum’ ilan edeceği iddiaları tekrar baş gösterdi, Beyaz Saray da bu söylentileri doğruladı.

1111

AL ARABİYA | PUTİN: RUSYA, TÜRKİYE VE İRAN, ABD’NİN SURİYE’DEN ÇEKİLMESİNİ ‘POZİTİF BİR ADIM’ OLARAK GÖRÜYOR - Türkiye, Rusya ve İran liderleri dün Soçi’de bir araya geldi. Putin toplantıdan sonra üç ülkenin de ABD’nin Suriye’den çekilme kararı almasını doğru yönde bir adım olarak gördüklerini belirtti ve ekledi: “ Bu adım bölgenin stabilleşmesi için doğru yönde bir adım olacaktır. Bölgede hükümet sonunda tekrar kontrol kurmalıdır” dedi.